Magistrát zvažuje zavést daň za dům u zastávky tramvaje

10.01.2012 21:19

Hlavní město stále hledá způsob, jak šetřit na hromadné dopravě. Jedním z řešení je například placení speciální daně pro lidi bydlící nedaleko zastávek. Platit by se měl poplatek za výstavbu i průběžná daň.

Magistrát zvažuje zavést daň za dům u zastávky tramvaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderní tramvaje musely nahradit starší vozy

Analýza, kterou si magistrát nechal vypracovat, radí Praze zrušit půlnoční metro nebo zdražit jízdenky. Změny by se tak dotkly také bydlení v blízkosti stanic tramvají, autobusů a metra.

Z analýzy společnosti Boston Venture Central Europe, kterou si na podzim objednal primátor Prahy Bohuslav Svoboda, vyplývá, že napříště by občané Prahy mohli na veřejnou hromadnou dopravu přispívat například jednorázovými poplatky při stavbě nemovistosti v blízkosti zastávky.

Jízdné v Praze je ve srovnání velmi levné

Magistrát by měl podle analýzy více zasahovat a kontrolovat investice dopravního podniku a také se zaměřit na efektivitu dopravy. Navrhuje tedy úplně zrušit linky autobusů či tramvají, které nejezdí dostatečně obsazené nebo se zbytečně překrývají a zdvojují s jinými.

Dokument se zabývá i jízdným, které je podle analýzy neúměrně nízké oproti jiným evropským městům. Praha, která má jednu z nejlepších hromadných dopravních sítí v celé Evropě, si totiž podle dokumentu nemůže dlouhodobě dovolit hromadnou dopravu dotovat.

Půlnoční metro skončí

Poměrně rychle tak skončí i provoz pátečního a sobotního metra, které od minulého roku začalo jezdit po půlnoci až do jedné hodiny ráno.

"Ano, v dohledné době skončí, jinou cestu nevidím,“ řekl v rozhovoru pro HN radní pro dopravu Josef Nosek. Ceny jízdného by se podle dokumentu mohly zvýšit nikoli na úkor občanů Prahy, kteří si koupí časovou jízdenku, ale naopak pro návštěvníky Prahy.

"Nastavení cenových tarifů může být jedním z nástrojů, jak motivovat cestující k zakoupení časových jízdenek. Jedná se o skryté subvence rezidentů na úkor návštěvníků města používajících jednorázové základní jízdenky,“ stojí v analýze.


 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nip

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

17:40 Zahradil se otřel o „Bakalapress“ a začala řežba. Bakalovi lidé se na něho sesypali. Oháněli se i Zemanem a Ovčáčkem

Europoslanec Jan Zahradil se vysmál „Bakalapressu“. Rozpoutal tím živou debatu. Došlo i na prezident…