Magor z Řeporyjí! Už to není sranda: Rusko prý odpovědělo. A zabolelo nás to

28.11.2019 12:44

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrací do Prahy, napsal dnes server deníku E15. Jednání ruských úřadů podle Tomana vyvolává znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci.

Magor z Řeporyjí! Už to není sranda: Rusko prý odpovědělo. A zabolelo nás to
Foto: Repro Twitter
Popisek: Starosta Řeporyjí Pavel Novotný a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček
reklama

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu, cesta se ale už neuskutečnila. „Bohužel, ruská strana i přes předchozí ujištění nedodržela dohodu a neumožnila letadlu s delegací vnitrostátní přelet do Kazaně,“ citoval server mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého.

Toman vyjádřil zklamání nad postojem ruských úřadů, podle něj byl ze strany podnikatelů na obou stranách zájem na spolupráci. Předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust označil ruský postoj za negativní signál pro všechny české podnikatele, kteří v Rusku obchodují.

„Ke třetímu dni naší mise po Rusku nemám co napsat. Ráno v 09:00 jsme přijeli na terminál A letiště Šeremetěvo. A po desíti hodinách čekání na povolení k odletu vládního speciálu do Kazaně jsme znovu nasedli do přistavených mikrobusů a odjeli zpět na Český dům,“ napsal Masopust na svůj facebookový profil.

 

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům. Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Už v minulosti měla česká delegace v Rusku problémy s vnitrostátním přeletem. V roce 2015 bránili pracovníci moskevského letiště několik hodin delegaci vedené tehdejším místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN) v odletu českým armádním speciálem do Uljanovska, kde měli odhalit památník padlým československým legionářům. Do řešení věci se tehdy zapojila Sněmovna i česká diplomacie, ruská strana následně incident označila za nešťastné nedorozumění.

Bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek se obává, že nevhodný krok ruské strany bude vodou na mlýn všech Čechů, kteří před Ruskem varují. Na sociální síti Facebook konstatoval, že situaci využije „magor z Řeporyjí“, jak Hašek neuctivě nazval starostu Pavla Novotného z ODS.  

„Je mi nesmírně líto, že ministr zemědělství M. Toman musel s podnikatelskou misí předčasně ukončit pracovní návštěvu Ruska, a to pro překážky vytvořené ruskou stranou. Nedat české delegaci a vládnímu letadlu řádově 10 hodin povolení pro přelet z Moskvy do Kazaně, kde měl pokračovat program agrární mise, je skandální a bohužel předčasný konec této mise – bude to propagandistická voda na mlýn všem odpůrcům česko-ruských vztahů. Výstupy výroční zprávy BIS či výstřelky magora z Řeporyjí, který jezdí multikárou házet dopisy do schránky ruské ambasády v Praze, šly řešit cestou českého velvyslance v Moskvě, nikoliv cestou ponižování českého ministra zemědělství a jeho delegace,“ napsal Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

7:41 Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

TÝDEN V MÉDIÍCH Komentář Jana Sokola ke kauze bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že jde…