Majetek? Každému můžu říci ‚polib mi prdel‘. Karel Schwarzenberg upřímně o životě, Havlovi či roku 38

26.09.2018 11:25

V posledním čísle časopisu Reflex vyšel rozhovor s knížetem, poslancem TOP 09 a též bývalým kandidátem na prezidenta Karlem Schwarzenbergem. V rozhovoru převládaly otázky historické, dalo by se říct až dějepisné, ale našlo se pár témat, která mají s dnešní dobou co do činění. Karel Schwarzenberg popisoval své působení za komunismu, českou národní povahu a také se pustil do období privatizace. Velmi barvitě popsal svou výhodu v politice: „Vždy a každému můžu říci ‚polib mi prdel‘.“

Majetek? Každému můžu říci ‚polib mi prdel‘. Karel Schwarzenberg upřímně o životě, Havlovi či roku 38
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rámci "Expedice neuhneme 2017" představovala TOP 09 svůj volební program v Únětickém pivovaru. Zúčastnili se čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek
reklama

Karel Schwarzenberg se narodil roku 1937. Po převratu v roce 1948 byl rodině zabaven majetek a odešli do Rakouska. Byl adoptován strýcem Jindřichem, o jehož majetky se po jeho smrti staral v Německu a v Rakousku. V letech 1984 až 1990 byl předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, v roce 1990 si ho po návratu do Čech Václav Havel vybral jako svého kancléře. Od sametové revoluce je součástí českého politického prostředí.

Fotogalerie: - Zeman, fanoušci a „fanoušci“

Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Přerov...
Aktivista Ziggy Horváth na setkání s prezidentem v...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Vladimír Hučín se ptal prezidenta na setkání v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...

Anketa

Myslíte, že současné vedení vašeho města, vaší obce či vaší městské části krade?

86%
14%
hlasovalo: 4555 lidí

U příležitosti oslav sta let od vzniku Československé republiky se redaktorka Schwarzenberga ptala, zda je dobře, že se monarchie rozpadla na národní státy. Schwarzenberg mínil, že to je zbytečná otázka. Prý to bylo nevyhnutelné. „Staré Rakousko nezničil Masaryk, zničit ho ani nebylo v jeho moci,“ řekl šlechtic. „Rakousko zemřelo sebevraždou. Nebyli schopni reforem a Rakousko zoufale reformy potřebovalo. Od 90. let 19. století bylo jasné, že už není ani schopné nutné reformy provést. Tím spáchalo sebevraždu,“ shrnul situaci.

V souvislosti s dvacátým stoletím citovala redaktorka Jaroslava Seiferta, který prohlásil, že bylo jak řeznický hadr, nasáklé krví, a Česko si užilo svobodných a nesvobodných let asi tak stejně. Schwarzenberg měl odpovědět, zda se to odrazilo na české národní povaze. Dle knížete tomu tak jistě je a Seifert měl pravdu. „Hluboce nás poznamenalo, že jsme nebojovali,“ tvrdí. „Beneš kapituloval v roce 1938, kapitulovalo se v roce 1948, kapitulovalo se i v roce 1968,“ ilustroval Schwarzenberg českou zkušenost s osmičkovými daty. Prý jsme kvůli tomu, na rozdíl třeba od Poláků, ztratili vlastenectví. Prý když se o někom dnes řekne, že je vlastenec, tak je v tom napůl posměšek.

Fotogalerie: - Karel Schwarzenberg sedící, spící

Panelová diskuse o roli lidských práv v evropské a...
Europoslanec Pavel Telička
Předseda ODS Petr Fiala
Panelová diskuse o roli lidských práv v evropské a...
Předseda ODS Petr Fiala
Předseda ODS Petr Fiala

S tímto názorem redaktorku zajímalo, zda jsme měli bojovat, i když bychom neměli šanci. Z odpovědi poslance za TOP 09 vyplývá, že ano.. Podle Schwarzenberga by bylo škoda Prahy, která by byla ‚rozflákaná‘. Ale prý bychom si zachovali páteř a hrdost. To samé v roce 1948 a 1968. Dle jeho slov jsme zvyklí kapitulovat.

V souvislosti s dnešní politikou byl Schwarzenberg tázán, co děláme špatně. „Navykli jsme si krást,“ odsoudil kníže. O tom prý byla velká část privatizace. Jako muž s dlouhým rodokmenem měl Schwarzenberg i historické přirovnání: „My už jsme takové období v dějinách měli, po Bílé hoře.“ Redaktorka se zeptala, zda to nebylo období, kdy do Čech Schwarzenbergové přišli. Kníže opáčil, že jeho rod přišel až v roce 1654 a na konfiskacích po Bílé hoře se nepodílel. To spíš Valdštejnové. „To byla veliká a ‘velmi úspěšná’ privatizace. Předznamenala i ty pozdější,“ komentoval šlechtic.

Na druhou stranu, prý musí tehdejším „privatizátorům“ přiznat, že po nich zbyly úžasné budovy. „Dneska má majetek PPF, ten nás dávno předčil. Pan Babiš má víc půdy pod pluhem, něž měli my v nejlepší době. A co budují? Zatraceně málo zůstane z této doby,“ stýská si na nynější boháče.

Fotogalerie: - Schwarzenberg a Štětina v Hradci

Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina
Karel Schwarzenberg s kandidáty TOP 09 a Starostů ...
Exministr zdravotnictví Leoš Heger
Heger prozradil recept na úspěch v politice
Karel Schwarzenberg
Putin je dobře vyškolený agent KGB, řekl Schwarzen...

Na přetřes přišla i zahraniční politika. „Bývaly doby, kdy byla dobrá, dokud existovala, když ji založili Jirka Dienstbier, Václav Havel. To nebyla špatná doba,“ vyjádřil se bývalý ministr zahraničí. „Měli jsme renomé ve světě, ještě jsem ho zažil. To jsme si, jako vždycky, sami zničili,“ tvrdí.

Budoucnost vidí kníže „kromobyčejně pesimisticky“. „Když se dívám na politické trendy a neschopnost spolupracovat, vymizení evropských ideálů, mám velké obavy o naši budoucnost,“ tvrdí. S tím souvisela také další otázka, zda ho politika stále ještě baví. Schwarzenberg odpověděl, že s věkem se vytrácejí neřesti, alkohol přestává chutnat a děvčata ztrácejí zájem. Ale prý se vyvíjí zlomyslnost, která se v politice velmi hodí. Poslanec za TOP 09 také komentoval, co mu přináší jeho majetek. Údajně nezávislost. I v politice. „Vždy a každému můžu říci ‚polib mi prdel‘, nemusím se o nikoho starat, když jdu, tak jdu,“ popsal lehce vulgárně své možnosti.

Závěrem se věnoval i tomu, jak jej bude vnímat budoucí generace Schwarzenbergů. „Kromobyčejný vůl, poněvadž nedokázal v privatizaci ničeho velkého uchvátit, měl největší možnosti a zmeškal je všechny. To o mně budou právem říkat,“ ironizoval bývalý majitel zámku Orlík, jak na něj budou vzpomínat za sto let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…