Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj

14.08.2022 16:58

Emeritmí profesor sociologie na univerzitě Kent Frank Furedi hovořil v rozhovoru pro server Echo24.cz o tažení elit proti populistům a o tom, jakou roli v něm sehrává válka na Ukrajině. Elity podle něho mají strach z toho, jak obyčejní lidé volí, a snaží se populismus delegitimizovat.

Mají strach z člověka. Bojí se, koho volí. Profesor poodhalil závoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36950 lidí
Elity se podle Furediho obávají toho, že ztrácejí vliv a kontrolu nad velkými částmi společnosti. „Že se jejich pohled na svět, jejich žebříček hodnot od člověka žijícího obyčejný život dramaticky liší. Ony pravidelně dostávají šok z toho, jak velký počet lidí různě po Evropě, v zemích jako Itálie nebo Francie, volí populistické strany. Pokoušejí se proto delegitimizovat populismus, kdy se nám sugeruje, že voliči populistických stran jsou buď hloupí a nemyslící tvorové, nebo že jim chybí vzdělání, takže ani nevědí, co je v jejich zájmu. Označují voliče populistických stran za krajní pravici, fašisty, xenofoby, homofoby, nazvou je jakoukoli odpudivostí, která vás napadne. Je to metoda, jak populistické hnutí sociálně izolovat, jak zase získat kontrolu. Nepochybně se jim povedlo dát slovu populismus, které kdysi mělo víceméně pozitivní konotace, naprosto negativní zvuk,“ zmínil Furedi. 

Podle Furediho jsme svědky prohození rolí. „Historicky, inteligence byla na straně malého člověka; dnes z něho má strach. Ve stranách, jako je v Itálii Partito Democratico, která je považována za levici, tvoří nemalou část členské základny nejvyšší příjmové vrstvy. V PD byste našel víc právníků a boháčů než v kterékoli jiné italské straně. Inteligence, movité vrstvy a profesionálové jsou dnes velmi kritičtí až nepřátelští k životnímu stylu nižších vrstev, sami sebe vidí jako obránce stávajícího řádu, obránce Evropské unie, přestože reálně to znamená obhajobu unijní oligarchie. Kritika stávajícího řádu je pro ně nepřípustná a nelegitimní, často tvrdí – vzhledem k tomu, co jsem právě zmínil, paradoxně – že každá kritika mainstreamu je placená tu nějakými krajně pravicovými miliardáři, tu Kremlem. Ve výsledku je celá ta kampaň proti populistům na úrovni šíření poplašné zprávy,“ poznamenal Furedi.

„Musíme si uvědomit, že konečný cíl evropské federace byl sice v integraci přítomen od počátku, ale nějakou dobu trvalo, než došli tak daleko, že to bylo i vidět. Pak proběhla referenda ve Francii, v Irsku, v Nizozemsku, ve kterých byla další integrace EU odmítnuta. V ten moment se elity doopravdy vyděsily, pochopily, že prosazují nepopulární směr. Takže co udělaly: výsledky referend ignorovaly, místo toho byla lidem vnucena referenda nová, která už dopadla tak, jak měla. A i v Evropě byla spuštěna křížová výprava proti populismu. Ta kampaň je vždycky oživena některými momenty, jako třeba když Orbán v roce 2009 při různých příležitostech zpochybnil takzvané evropské hodnoty. A ovšem ještě hysteričtější podobu to nabralo od roku 2016, po brexitu a po Trumpovi,“ dodal Furedi.

„I za pandemie to přece byly elity, kdo naprosto hystericky vyžadoval nošení respirátorů, dodržování společenského odstupu. Ano, elity skrze zdravotní úřady vedly kampaně na vyvolání strachu, protože chtěly vystrašit řadového člověka do té míry, aby se choval stejně jako ony. Mýlil byste se, pokud byste si představoval, že to od elit byla cynická manipulace. Cynickou manipulací by bylo nutit lidi, aby dělali něco, co vy sám neděláte. Jenže bohatí lidé, příslušníci kulturní elity, mají dnes extrémně vysokou averzi k riziku, většinou jsou osobně bázliví. A já je chápu. Na nic nevěří, žijí izolované životy a v představě, že přicházejí o moc,“ zmínil Furedi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

14:40 Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

Drzost, s jakou přistoupila ČSSD k nominaci Anny Šabatové, volič nepotřebuje. „Populus“ je lid, prot…