Maláčová: 5 000 Kč důchodcům? Zdražuje se zboží, které potřebují

14.09.2020 12:41

Z PROFILŮ Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) usedla k počítači a odpověděla na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Popsala, co všechno se snaží dělat pro lidi v koronavirové krizi a vysvětlovala, proč senioři dostanou plošně jednorázový příspěvek 5 tisíc korun.

Maláčová: 5 000 Kč důchodcům? Zdražuje se zboží, které potřebují
Foto: Archiv PL
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Maláčová prozradila, že vláda jen za posledních 6 měsíců vyplatila na dávkách mimořádné okamžité pomoci 46,5 milionu koroun. Tuto sumu si rozdělilo 13 tisíc lidí.  Přislíbila také, že bude do konce volebního období požadovat navýšení podpory v nezaměstnanosti.

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15742 lidí

Posledního půl roku řeším na svém ministerstvu pomoc lidem s ohledem na pandemii jako úkol číslo jedna. Řešíme konkrétní pomoc konkrétním lidem. Prosadila jsem a na můj návrh bylo zavedeno vyšší ošetřovné po celou dobu mimořádné situace, pro rodiče dětí až do 13. narozenin, které musely kvůli zavřeným školám zůstat doma. V rekordním čase jsme na MPSV připravili a následně na vládě prosadili program Antivirus, který pomohl zachránit přes 800 tisíc pracovních míst. Z tohoto pohledu jde o vůbec nejúspěšnější vládní program. Odpustili jsme živnostníkům sociální pojištění a na vládě jsem prosadila i mimořádné odměny pro pracovníky v sociálních službách. Šlo o mimořádné odměny v řádech desítek tisíc korun. Stejná nebo obdobná opatření mám připravena i na podzim, na dobu po prázdninách. Jako ministryně práce a sociálních věcí se starám o to, abychom nenechali nikoho padnout. Od spousty firem mám ale informace, že jim naše programy pomohly, nebudou vůbec propouštět nebo jen minimálně. Pomohli jsme jim přežít těžkou dobu a teď jim pomůžeme postavit se znovu pevně na nohy,“ prohlásila Maláčová.  

Vysvětlovala však také, proč jednorázové rouškovné ve výši 5 tisíc dostanou právě senioři. Prý se na ně zapomnělo.

„Příspěvek dostanou všichni ti, kteří pobírají nějaký typ důchodu. Všechny skupiny lidí byly nějakým způsobem podpořeny a dokonce vyššími částkami. Zaměstnanci, živnostníci, podnikatelé, rodiče dětí… na seniory se při tom pomáhání jakoby zapomnělo. Přitom právě oni, vzhledem k obecně nízkým důchodům, měli také existenční problémy. A to v době prudce rostoucích cen potravin a dalšího zboží, bez kterého se senioři neobejdou. Musíme myslet úplně na všechny.  Nevnímám to jako rozhazování, ale jako úplně obyčejnou mezigenerační solidaritu,“ zdůraznila.

Vysvětlila, že další skupiny obyvatel měly také možnost, ale senioři ji často nemají, např. ze zdravotních důvodů, i když jsou jejich důchody nízké. Příspěvek 5 tisíc má podle Maláčové alespoň částečně vyřešit jednu věc. Někteří senioři dostávají podstatně více peněz než jiní. Odvíjí se to od výše příjmů v ekonomicky aktivním období. Lidé, kteří mají vyšší důchod podle názoru Maláčové příspěvek 5 tisíc tolik nepotřebují, jako lidé, kteří mají důchod např. 12 tisíc. Z tohoto úhlu pohledu lze říci, že příspěvek pomůže především lidem s nízkými důchody.  

Maláčová ale prý nemyslí jen na seniory, ale také na zdravotníky či zaměstnance v sociálních službách. I pro ně podle svých vlastních slov právě ona prosadila odměny. „Mimořádné odměny pak dostali například zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách, o to jsem se osobně zasadila a prosadila to. A věřte mi, nebylo to vůbec jednoduché,“ prozradila.

Aby ukázala, že myslí i na své zdravotně postižené občany, konstatovala, že se zasadila o zvýšení příspěvku na péči ve 3. a 4. stupni postižení, a to jak u dětí, tak u dospělých. A opět přislíbila, že je připravena prosazovat další navýšení.

„Loni jsme navíc zvýšili příspěvek na péči pro osoby ve III. stupni závislosti na 13 900 Kč u dětí a na 12 800 Kč u dospělých. Osobám ve IV. stupni závislosti jsme zvýšili příspěvek dokonce na 19 200 Kč. Bylo to sice opravdu výrazné skokové navýšení a nepochybně nebylo poslední,“ uvedla doslova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…