Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

19.03.2019 21:11

Vyšší rodičovská pro současné rodiče nebude. Ministryně práce Maláčová slibovala, ale koalice její návrh shodila ze stolu. Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit o osmdesát tisíc korun jen těm, jejichž dítě se narodí od roku 2020 dál. Rodiče teď ministryni pranýřují a petice za zvýšení rodičovského příspěvku se pomalu rozjíždí do plných otáček, v úterý večer ji podepsaly již stovky lidí.

Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Rodičovský příspěvek se od příštího roku zvýší na 300 000 korun z nynějších 220 000 korun, má to však háček, platit to bude pouze pro nově narozené děti. V pondělí se na tom shodly vládní ANO a ČSSD. Současní rodiče jsou zoufalí a ministryni Maláčovou na sociálních sítích ostře kritizují a vulgaritami nešetří.

  • Více jsme psali ZDE

Když se pochlubila, co na koaliční radě vyjednala, padaly ironické poznámky, aby se důchodcům také přidávalo, když půjdou do důchodu v roce 2020. Rozhořčení občané neopomenuli ani zvýšení platů, pro které poslanci relativně nedávno hlasovali.

V reakci na to za pár hodin podepsaly přes tři stovky lidí, jejichž počet strmě stoupá, peticiv níž žádají vládu, zejména pak Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby znovu projednalo zvýšení rodičovského příspěvku, tak že navýšení na 300 tisíc od ledna 2020 bude platné pro všechny občany aktivně pobírající rodičovský příspěvek v roce 2020.

A to z důvodu, že zmiňovaný příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. „Především chceme, aby nové navýšení rodičovského příspěvku bylo stejné pro všechny pobírající občany a nově pobírající občany,“ zní požadavek směrem k vládě.

Anketa

Kdo v posledních letech nejvíc uškodil ODS?

23%
71%
2%
hlasovalo: 14218 lidí
Ve vzkazech pod peticí si rodiče stěžují, že rodičovský příspěvek je minimální a porodné žádné. Domáhají se proto spravedlnosti. Nerozumějí tomu, že vláda chce, aby se rodiny rozrůstaly, když nemají za co se živit. Často se objevovaly i reakce, že je velmi nefér, aby se zvýšil příspěvek jen některým rodičům, když je péče o dítě finančně náročná pro všechny stejně.

Současné matky zdůrazňují, že mají stejné náklady jako ty, které budou teprve rodit později, a děti mají stejná práva, a přijde jim absurdní, aby děti narozené v roce 2020 měly nárok na zvýšení. Ozývaly se také výzvy, aby vláda splnila své sliby a dala svým občanům podmínky pro to, aby bylo dost dětí.

Právě růst důchodů bude pro rozpočet znamenat výdaje navíc 7,5 miliardy korun. U zvýšení rodičovského příspěvku se tak ANO s ČSSD dohodly na tom, že se bude vztahovat na méně rodin. „Kompromis pro obě strany byl dát to nově narozeným dětem,“ řekl Babiš. Podle ministryně práce Maláčové bylo rozhodnutí přijato z ústavněprávních důvodů. Ministryně financí Schillerová uvedla, že růst příspěvku bude pro rozpočet roku 2020 znamenat zvýšení výdajů zhruba o tři miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

22:02 Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

Nebezpečná nákaza koronavirem se šíří i mimo Čínu. Kromě provincie Chu-pej a nejvíce zasaženého Wu-c…