Malé nemocnice se poradí, jak přežít, pokud nebudou peníze na péči

28.11.2011 10:13

Na mimořádném shromáždění se v pondělí poradí zástupci menších nemocnic z celé ČR o společném postupu, když jim nebudou stačit peníze od pojišťoven na péči a růst platů. Ministerstvo zdravotnictví má čtyři varianty úhradové vyhlášky pro příští rok, ve dvou peníze na platy nejsou. Pojišťovny vypovědí všem nemocnicím smlouvy. Nemocnicím hrozí, že dostanou horší smlouvy než dosud. Některé nemocnice možná dokonce skončí. Píše agentura ČTK.

Malé nemocnice se poradí, jak přežít, pokud nebudou peníze na péči
Foto: Hans Štembera
Popisek: FN Motol

Na pondělní jednání delegátů Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) jsou pozváni ministr Leoš Heger (TOP 09), zástupci asociací krajů, krajských nemocnic, zdravotních pojišťoven, odborů a pacientů.

Asociace nemocnic se obává kartelové dohody pojišťoven. Obrací se na antimonopolní úřad

AČMN, která sdružuje 129 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, dala minulý týden žalobu na pojišťovny kvůli hromadné výpovědi smluv. Obrátila se také na antimonopolní úřad s žádostí, aby ochránil nemocnice před kartelovou dohodou pojišťoven.

Pojišťovny chtějí zrušit nadbytečná akutní lůžka, posílit jednodenní chirurgii a ambulantní péči v nemocnicích, které jsou levnější než dlouhé hospitalizace.

Ministerstvo chce podnítit nemocnice k takovým změnám v organizaci práce, aby léčily efektivněji. Změnit se má systém plateb od pojišťoven - nemocnice místo nynějších pevných rozpočtů dostanou platbu za pacienta, za stejnou operaci bude stejná platba ve všech nemocnicích.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…