Málo vakcíny v EU. Macron bouchá vzteky do stolu. Babiš: Můžeme jen čekat

05.01.2021 8:52

Ve Velké Británii, v Izraeli, v USA i v celé EU se s očkováním proti koronaviru začalo již před vánocemi. Jenže zatímco ve Velké Británii nebo v Izraeli vakcínu dostaly už stovky tisíc lidí, v členských státech EU proces očkování probíhá podstatně pomaleji. Francouzský prezident Emmanuel Macron už kvůli tomu bouchl do stolu. Premiér Andrej Babiš se přidal. EU se ocitá pod palbou kritiků.

Málo vakcíny v EU. Macron bouchá vzteky do stolu. Babiš: Můžeme jen čekat
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Ve Velké Británii se očkuje vakcínami firmy Pfizer a Astra Zeneca. V EU byla prozatím schválena jen vakcína od firmy Pfizer. Vakcíny od společnosti Astra Zeneca či Moderna teprve čekají na schválení. Očkovací dávky se navíc v EU přidělují s ohledem na počet obyvatel a nikoli podle toho, kolik ta či ona země poptává vakcín. Výsledkem je, že zatímco ve Velké Británii už bylo očkováno těměř milion občanů, v Německu jen 265 tisíc. V České republice bylo zatím očkováno jen pár tisíc lidí.

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13340 lidí

Francouzský prezident se kvůli očkovací strategii EU pořádně rozčílil. Podle serveru Aktuálně.cz dokonce natolik, že začal bouchat do stolu.

„Podle médií přitom rozhořčený francouzský prezident dokonce bouchal pěstí do stolu. A kritikou, i když mírnější, Macron nešetří ani na veřejnosti,“ napsal doslova server s tím, že nejvyššímu představiteli Francie rychlost očkování připomíná pomalou procházku s rodinou.

S rychlostí očkování v EU není spokojený ani český premiér Andrej Baiš (ANO).

Je nenormální, že vakcína Astra Zeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena. EK argumentuje, že nejsou kapacity, a my jako členské státy jsme odkázáni na ni,“ prohlásil v rozhovoru pro Právo Babiš.

„Když Izraelci údajně Pfizeru vakcínu přeplatili o sto procent, protože my platíme za jednu dávku kolem 12 eur, tak byli ve výhodě. A stejně jako USA reagovali rychle. Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ pokračoval rozzlobeně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…