Mám takového zeleně pošahaného kamaráda... Ekonom Pikora přináší historku o tom, že bojovníkům za planetu se prostě nezavděčíte

11.08.2019 9:48

Ekonom Vladimír Pikora na sociální síti píše o ekologickém šílenství, které pozoruje i v okruhu svých přátel. Jeden z jeho kamarádů si dal za cíl snížit projev vlivu člověka na globální oteplování tím, že upustil od řízení motorových vozidel – ale cpe se hovězím masem, jehož výroba v množství 1 kg prý produkuje tolik uhlíkových emisí jako ježdění autem celý jeden rok.

Mám takového zeleně pošahaného kamaráda... Ekonom Pikora přináší historku o tom, že bojovníkům za planetu se prostě nezavděčíte
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Pikora ve svém příspěvku zmiňuje analýzu vědecké studie v časopise Nature, zveřejněné na stránkách Britských listů, týkající se otázky, jaké jsou dopady zemědělství ve srovnání s dopady přirozených ekosystémů, které by jinak vládly Zemi. Tato analýza ukázala, že oficiální uhlíková stopa pro lidi žijící v Británii je 5,4 tun kysličníku uhličitého na osobu a rok.

Toto číslo ale značně naroste, když započítáme zlikvidované možnosti ukládání uhlíku, které by na Zemi probíhaly, kdyby tam nebylo zemědělství – celkové emise skleníkových plynů jsou pak 9 tun CO2 na osobu a rok. Když do toho navíc započítáme i emise způsobené našimi potravinami, naše celková uhlíková stopa je téměř trojnásobná, 14,4 tun CO2 na osobu a rok.

Tato uhlíková stopa je prý tak vysoká z toho důvodu, že konzumujeme příliš mnoho masa a příliš mnoho mléčných výrobků. Analýza v časopise Nature odhaduje, že uhlíková stopa kuřat je šestkrát větší než sóji, uhlíková stopa mléka je 15× větší a uhlíková stopa hovězího 73× větší. Jeden kilogram bílkovin hovězího má uhlíkovou stopu 1250 kg – to se rovná řízení nového automobilu po celý rok nebo uhlíkové stopě jednoho cestujícího letícího z Londýna do New Yorku a zpět.

Tímto novým poznáním ekonom nejspíše zklame svého kamaráda, který je podle jeho slov „zeleně pošahaný“. Nejprve prý zachraňoval planetu tím, že si pořídil hybrida. Pak přešel na level 2. Hybrida prodal a koupil elektrickou koloběžku. „Tento týden své ekologické zájmy ale úplně zabil. Dal na sítě, jak se přejedl steaků,“ popisuje Pikora s tím, že měl tři kusy po 300 gramech hovězího.

„Tak mu píšu, ze kdyby si to neekologické  maso odpustil, mohl jezdit autem jako normální chlap a ne hipster na koloběžce,“ dodává na závěr ekonom Pikora, jenž si prý myslel, že se bude kvůli planetě bojovat s uhelnými elektrárnami, ale nakonec to odnesou zemědělci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

12:59 Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

Lídr SPD Tomio Okamura se rozhodl předat dopis na italském velvyslanectví v Praze. Chce jím podpořit…