Máme být na co pyšní, jen nám nacisté a komunisté vygumovali paměť, říká vojenský historik

17.11.2013 11:48 | Zprávy

ROZHOVOR Kdo hledá, ten najde. Tak hovoří o diskutovaném nedostatku kladných příkladů z dějin a přirozených elit v Česku historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. Symbolem jsou například československé legie, jejichž stoleté výročí založení je za humny, a hlavně jejich ruská anabáze. Nicméně nacistům a komunistům se toto vědomí podařilo některým lidem vygumovat z hlavy.

Máme být na co pyšní, jen nám nacisté a komunisté vygumovali paměť, říká vojenský historik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojenská přehlídka na Vítkově

Politici či různí aktivisté velmi rádi používají příměry z minulosti. Takhle byl třeba zneužit Jan Hus při hádkách o církevní restituce. Nicméně o úspěšných československých legiích se mlčí, jakoby neexistovaly. Proč?

O čemkoliv můžete říci cokoliv. Záleží pak na tom, do jaké míry při kritickém zkoumání vaše slova obstojí nebo ne. V běžném provozu ale na kritické zhodnocení není mnoho času. Je to dáno tím, že od roku 1939, od okupace nacisty, s malou přestávkou v letech 1945 až 1949, protože ještě Ludvík Svoboda byl legionář, a pak ještě s malou přestávkou kolem roku 1968, byly legie velmi intenzivně vymazávány z českého historického povědomí. Pokud jste tedy politický řečník a chcete svého protivníka potupit, tak spíše použijete přirovnání k něčemu, co je obecně známé. V případě československých legií jde z obecného hlediska o bílé místo v dějinách. Kdysi jsem držel v ruce knížku, která toho byla důkazem. Šlo o podrobnou knihu o historii krugobajkalské železnice. Napsali ji čeští nadšenci, co tam jezdí. Když popisují boje na Bajkalském jezeře, tak píší, že se bělogvardějci vylodili, bělogvardějci bojovali, ale o tom, že tam bojovali jejich předci, v knize není ani slovo.

Opravdu si myslíte, že symbol hrdých legionářů dokázali nacisté a pak komunisté z historie vygumovat?

Jsem přesvědčen, že ano. Na druhou stranu je spousta lidí, kteří povědomí o historii neztratili a tradice udržovali. V současnosti se, jak odbor pro válečné veterány Ministerstva obrany, tak i Československá obec legionářská, snaží povědomí mezi lidi navrátit. Dělají toho hodně, nicméně narážejí na finanční limity. Nyní se blíží sté výročí založení České družiny, předchůdkyně československých legií v Rusku, takže těch akcí bude opravdu hodně. Také Vojenský historický ústav na příští rok připravuje výstavu o českém prožitku první světové války.

Nicméně existují ještě bílá místa, co se týče historie československých legií?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…