Maminka umřela šťastná! vrací David Smoljak úder bratrovi. Jde i o Svěráka

07.10.2020 13:02

Spory bratrů Davida a Filipa Smoljakových neskončily ani po unikátních senátorských volbách v Praze 9, kde oba synové známého umělce stanuli proti sobě. Poté, co senátor David Smoljak při obhajobě mandátu získal přes 40 procent hlasů a jeho bratr přibližně desetinu, rozhodl se Filip Smoljak na sociální síti připomenout, co všechno jeho bratr „napáchal“.

Maminka umřela šťastná! vrací David Smoljak úder bratrovi. Jde i o Svěráka
Foto: Senát ČR
Popisek: Senátor David Smoljak promlouvá o nebezpečí některých kandidátů do Rady ČT
reklama

Filip Smoljak sepsal bratru senátorovi všechny kauzy a spory, které se kolem jeho osoby a jeho chování k rodinným příslušníkům v současnosti řeší. Zejména zmínil vyšetřování úmrtí jejich maminky, které policie aktuálně kvalifikuje jako „usmrcení z nedbalosti“. Vzhledem k tomu, že o těžce nemocnou maminku v okamžiku smrti pečoval senátor Smoljak, domnívá se jeho bratr, že žalovaným je právě ústavní činitel.

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12896 lidí

Současně je u soudu v Praze 9 vedeno dědické řízení o pozůstalosti jejich maminky. „Soud dnes nařídil soupis maminčina majetku z důvodu obav o manipulaci s ním ze strany Davida Smoljaka, neboť již jednou – v případě pozůstalosti otce – k manipulaci a zatajování majetku ze strany senátora Smoljaka došlo,“ doplňuje jeho bratr.

Pozůstalost jejich otce – režiséra Ladislava Smoljaka – je podle syna Filipa rovněž předmětem policejního šetření. Kvůli bratru-senátorovi, který „si veškeré otcovy dokumenty, rukopisy, poznámky, dopisy a další listiny osobní i právní povahy svévolně odvezl v roce 2011 a dodnes je utajuje přede mnou, soudem i orgány činnými v trestním řízení“.

A vše završuje spor před městským soudem v Praze ohledně autorských práv zemřelého Ladislava Smoljaka, která jeho smrtí přešla na dědice. Zde podle něj dosáhl senátor světového unikátu, kdy popírá autorství vlastního otce a lže v jeho neprospěch. Důvodem je jeho spolupráce se Zdeňkem Svěrákem, proti kterému je autorskoprávní spor veden. Oba (Svěrák i senátor Smoljak) jsou zastupováni stejným advokátem a díky tomu u soudu dochází k absurdním situacím.

Autorskoprávní mafie. Svěrákův bílý kůň

V dalším příspěvku pak rozporoval slova, která o něm jeho bratr-senátor řekl. „Za posledních osm let jsme jako sourozenci zažili nejrůznější absurdní obviňování a vyhrožování policií a soudy. A nejen my. Bratr vede nebo vedl spory s kdekým: od Divadla Jára Cimrmana, přes další desítky divadel po celé republice, týdeník Respekt, Českou televizi, různá vydavatelství až po Zdeňka Svěráka,“ zaznělo doslova z úst senátora Davida Smoljaka.

Podle jeho bratra je to ale všechno velká lež. Spory prý netrvají osm let, ale pouze čtyři a důvodem jejich počátku byla „autorskoprávní mafie“. Na žádného ze svých sourozenců žádnou žalobu nepodal.

Jedinou výjimkou je trestní stíhání senátora Smoljaka kvůli čachrům s pozůstalostí, které ale zahajuje stát.

Bratra-senátora pak nazval „Svěrákovým bílým koněm“.

A nakonec si postěžoval na média, která o tomto případu mlčí. „Inu, peníze pocházející z prostředí morálně pokřiveného, ‚laskavého a sebedojímavého humoru Zdeňka Svěráka‘ asi mnoha lidem nesmrdí…“ povzdechl si. Provázanost senátora Smoljaka se Zdeňkem Svěrákem prokazoval společnou fotografií obou pánů.

Senátor: Maminka byla šťastná. Pomatená mysl

Senátor David Smoljak se rozhodl na svého bratra reagovat, i když to prý dělá nerad. „Ale když si přečtete v novinách obvinění vlastního bratra, že jste ukradli tátův archiv, popíráte jeho autorství a dokonce jste zavinili smrt své vlastní mámy, tak je mlčet skutečně těžké,“ vysvětluje.

Archiv jejich otce, kterého se Filip Smoljak stále domáhá, je soubor dokumentů, fotek a scénářů. Sourozenci (kromě bratra Filipa ještě dvě dcery z druhého manželství Ladislava Smoljaka) jej prý prosili, aby si jej jako nejstarší potomek, vzal k sobě. „Po několika letech si to bratr rozmyslel a začal požadovat, abych ho předal jemu. S tím ale ostatní sourozenci nesouhlasili,“ sdělil svou verzi rodinné dědické kauzy.

Nic prý před nikým neukrývá, licenční smlouvy k dílu Divadla Járy Cimrmana, o které se vede spor, předal Policii ČR k okopírování.

Nejvíc ho ale zasahují slova obviňující jej ze smrti maminky. „Naše maminka se dožila 85 let. Umřela náhle, uprostřed noci, na zástavu srdce. Stalo se tak v polovině srpna, v noci po svatbě mého syna, na kterou se strašně těšila a byla na ní nesmírně šťastná,“ vysvětluje. Policie věc vyšetřuje ne proto, že by měla pochybnosti, ale proto, že ji „poslal“ jeho bratr. Zároveň senátor popírá, že by čelil trestnímu stíhání.

Pokud jde o jeho bratra, přemáhá jej prý „značná lítost nad tím, kam až může člověka zavést pomatená mysl“.

David Smoljak obhajuje senátorský mandát v Praze 9, který získal v doplňovacích volbách v loňském roce. Tehdy jej v kampani vehementně podpořil právě Zdeněk Svěrák, který na kameru vzpomínal, jak kandidáta zná od malička, a že vždy byl „skautská povaha“ a vedl si zápisník svých dobrých skutků.

V prvním kole letošních senátních voleb získal 42,87 procenta hlasů a ve druhém kole se střetne s vojenským historikem Eduardem Stehlíkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …