Manažerům z Mostecké uhelné se nechce do basy. Právníci chystají pro švýcarské soudy další kličku

04.09.2020 7:32

Exmanažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) se chtějí pokusit zvrátit rozsudky švýcarských soudů, které je poslaly do vězení kvůli podvodnému ovládnutí a tunelování někdejší státní firmy. Jejich právníci připravují podle zjištění Práva návrhy na obnovu procesu, které chtějí justičním orgánům alpské země brzy předložit, píší Novinky.

Manažerům z Mostecké uhelné se nechce do basy. Právníci chystají pro švýcarské soudy další kličku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Exmanažery odsoudilo Švýcarsko v roce 2013. Pravomocný je dodnes trest pouze nad Antoniem Koláčkem, který si má odpykat čtyři roky a čtyři měsíce vězení. A také nad Petrem Krausem, který měl ve vězení strávit 16 měsíců. Jeho stíhání bylo následně v Česku zastaveno se zdůvodněním, že spáchané skutky byly v obou zemích totožné.

Zbývající odsouzení Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký doposud délku trestů neznají. Justice jim původní tresty zkrátila a muži se odvolali.

Koláček, Čmejla a Diviš nyní chtějí všechno změnit. Důvodem je český proces v kauze údajného tunelování MUS, který běží od listopadu 2018. Před českým soudem prý zazněly důkazy, které by mohly někdejším uhlobaronům pomoct i ve Švýcarsku.

„Díky prováděným důkazům v českém trestním řízení se potvrzuje, že odsouzení ve Švýcarsku stojí na nedostatečných důkazech, dokonce tuto konstrukci švýcarské prokuratury o podvodu zcela vyvrací,“ uvedla advokátka Katarína Kožiak Oboňová, která zastupuje Čmejlu s Divišem. Postup švýcarských orgánů označila za podivný. Bude proto požadovat obnovu řízení. 

Návrh na obnovu procesu ve Švýcarsku připravuje i tým právníků Koláčka. V kauze kolem MUS také podle zjištění Práva padlo nové trestní oznámení ze strany Koláčka na miliardáře Petra Pudila a Vasila Bobelu, kteří se na privatizaci těžařské firmy podíleli. Čeká je výslech před soudem z pozice svědků.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…