Manželé by si mohli společně odvádět na penzi, plánuje vláda

20.07.2014 20:44

Lidé, kteří spolu žijí, by se v budoucnu možná mohli podělit o své penze. Vyměřovací základy pro výpočet důchodu by se totiž u manželů či partnerů mohly sčítat a rozdělovat rovným dílem. Propad mezi penzí žen a mužů by se tak srovnával. Podle aktuálního vydání týdeníku Respekt se na opatření shodují všechny vládní strany a změnu slibuje podpořit i celá opozice. Dál ale týdeník uvedl, že k takové úpravě důchodového systému je „dlouhá a nejistá cesta".

Manželé by si mohli společně odvádět na penzi, plánuje vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku

Ženy mívají v průměru o pětinu nižší důchod než muži. Do penze se totiž promítají jejich nižší výdělky. Obvykle pracují v oborech s nižšími mzdami, většinou nebývají ve vedoucích funkcích. Výzkumy ukázaly, že méně než muži berou ale i na stejné pozici a za stejnou práci. Podle expertů ženám ve stáří tak mnohem víc hrozí chudoba. Průměrný starobní důchod muže dosahoval na konci března podle České správy sociálního zabezpečení 12.217 korun, průměrná penze ženy 10.009 korun.

Vládní strany zatím neví, zda by dělení penzí mělo být dobrovolné nebo povinné

Podle týdeníku vláda začala hledat cestu ke snížení nerovnosti. O možnostech prý jedná důchodová komise, která má navrhnout změny v systému penzí. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív ČTK řekla, že by se tento tým politiků a expertů měl rozdíly v penzích žen a mužů zabývat a hledat řešení. O sdíleném vyměřovacím základu manželů se ve svém návrhu důchodové reformy zmiňují lidovci.

Ministryně práce týdeníku řekla, že myšlenku obecně podporuje, velmi by podle ní ale záleželo na konkrétním nastavení. Podle Respektu není jasné, zda by se opatření týkalo jen manželů, nebo také nesezdaných partnerů. Strany prý také nevědí, jestli by dělení penzí mělo být dobrovolné, či povinné. Předseda důchodové komise Martin Potůček týdeníku řekl, že by pro české poměry byla vhodná spíš dobrovolnost. Páry by tak své rozhodnutí nahlásily příslušné správě sociálního zabezpečení, ta by do evidence pojištění každému z dvojice připisovala za každý rok polovinu odvodů.

Ženy po rozvodu mohou mít v důchodu o 7,1 procenta méně peněz

Na sdílení důchodů oběma partnery se zaměřila i loňská studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI pro společnost Gender Studies. Autoři se soustředili na situaci po rozvodu. Zjistili, že ženy kvůli rozpadu soužití mohou v důchodu mít v průměru o 7,1 procenta peněz měsíčně méně, než kdyby žily s manželem. Rozvedení muži si naopak o 2,9 procenta přilepší, když se nemusí dělit s manželkou. Ženy se přitom obvykle víc staraly o domácnost, muži tak mohli vydělávat a odvádět si na penze. Narovnání by zajistilo právě sdílené důchodové pojištění, uvedli autoři studie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…