Manželka prezidenta otevřela zahrady sousedící s Lumbeho vilou

14.09.2013 12:58

Veřejnosti se dnes otevřely zahrady přiléhající k prezidentské vile. Návštěvníci si mohou prohlédnout Masarykův včelín, rybník a skleníky, v nichž hradní zahradníci pěstují květiny pro výzdobu nedaleké rezidence hlavy státu. Takzvané Produkční zahrady otevřela manželka prezidenta Ivana Zemanová. V příjemném počasí se na ně dopoledne přišla podívat řada lidí. Zahrady budou otevřeny do neděle.

Manželka prezidenta otevřela zahrady sousedící s Lumbeho vilou
Foto: Daniela Černá
Popisek: První dáma Ivana Zemanová

"Jsem ráda, že jsem tu dnes mohla přivítat návštěvníky. Protože jsem měla spoustu dotazů, zda budou Produkční zahrady otevřeny," řekla na úvod Zemanová. První dáma prý sama nikdy neměla zahrádku, kde by mohla pěstovat květiny nebo zeleninu, ráda ale výsledky práce hradních zahradníků chodí obdivovat. Do sadu nedaleko Lumbeho vily, kde prezidentský pár bydlí, chodí prý první dáma často. Jeden ze zahradníků pak návštěvníkům řekl, že se v zahradách občas prohání i "první pes" Darcy.

Zahrady sousedící s Lumbeho vilou se poprvé otevřely v roce 2010

"Pěstuje se zde zelenina, která se používá k protokolárním účelům," řekla novinářům Blanka Jirglová ze Správy Pražského hradu. Na plodech práce zahradníků si tak pochutnává prezident s rodinou i jeho zahraniční hosté. Jedním z nejvzácnějších kousků hradního skleníku je banánovník, který pochází z jihovýchodní Číny.

Součástí zahrad je i takzvaný Masarykův včelín. Prezident zakladatel si ho nechal postavit svým dvorním architektem Josipem Plečnikem. Včely v něm jsou dosud a místní včelař Josef Šustr jejich med dodává nejen do hradní kuchyně. "Na reprezentaci jde kolem 50 kilo, zbytek si můžu rozprodat. To mám povolené," řekl ČTK Šustr. Včelařem na Hradě je od roku 1963. Za minulého režimu ale podle něj včelín obsahoval jen dva až tři úly. Větší množství včel má až v posledním dvacetiletí.

Návštěvníci v zahradách najdou více než 70 druhů rostlin, včetně vzácných orchidejí. K vidění jsou moderní skleníky se stovkami gerber či vavřínů. Kromě včelína je v zahradách hasičská vodní nádrž z doby Rudolfa II. Zahrady sousedící s Lumbeho vilou se poprvé otevřely v roce 2010. O jejich zpřístupnění se tehdy zasadila manželka prezidenta Václava Klause Livia. Za víkend tenkrát zahrady navštívilo přes 17.000 zájemců.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

9:45 „Chachacha!“ 109 Kč za Ramu. A Čech se pomstil za drahotu

„Nenakupujte v Česku, přijeďte do Polska. Polsko – standardní evropská země.“ Takové video se objevi…