Manželství bylo vždy mezi mužem a ženou! Debata Jocha a právničky z iniciativy Jsme fér se drsně vyhrotila

01.11.2018 16:40 | Zprávy
autor: kas

V Duelu DVTV se Roman Joch z Občanského institutu střetl s právničkou Adélou Horákovou z iniciativy Jsme fér. Horáková řekla, že se Joch snaží říkat homosexuálům, jak se mají cítit. „Je nedůstojné existovat v jiné kategorii,“ myslí si o možnosti srovnat práva registrovaného partnerství a manželství. „To je, jako byste zrovnoprávňovali mnohoúhelníky,“ popisoval její snahu Joch. Argumentoval svobodou svědomí a připomenul i amerického pekaře, kterého soudili, protože odmítal péct dort na svatbu stejnopohlavního páru.

Manželství bylo vždy mezi mužem a ženou! Debata Jocha a právničky z iniciativy Jsme fér se drsně vyhrotila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Pro Horákovou je manželství společenským uznáním svazku dvou lidí, a pokud tito lidé chtějí, tak základem pro nějaké stabilní rodinné prostředí. Roman Joch uvedl, že manželství je starší než kterýkoli ze současných států a je to instituce, která má zajistit stabilní prostředí pro výchovu budoucích generací. Drtinová se ptala, zda tedy, když se vezmou dva čtyřicetiletí, musejí mít děti. Joch se nenechal nachytat a řekl, že jisté není, ani když se vezmou dva dvacetiletí, že budou mít děti. Ale instituce manželství je podle něj k tomu, aby zajistila, že rodiče zůstanou spolu, dokud jsou děti malé.

Teze manželství pro všechny je podle Jocha klamavá, protože ho nemohou uzavírat děti nebo například příbuzní. Navíc u homosexuálních párů není ani teoretická možnost mít děti. „Srovnávejme hrušky s hruškami a jablka s jablky,“ reagovala Horáková s tím, že do manželství mohou vstupovat i ti, kteří vědí, že jsou neplodní, nebo kriminálníci, kteří se o děti nestarají. Roman Joch argumentoval, že je mnoho alternativních způsobů života, a zmínil dvě ženy Davida Ratha, ale tyto skupiny by si neměly osobovat název něčeho, co je definováno jako něco jiného. Měl by být vytvořen alternativní název, tvrdí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…