Marek Benda: Babiš měl odstoupit už před dvěma lety. Podívejte se, kam babišovská generace dovedla republiku

05.12.2019 22:10

„Tahle generace politiků se snaží tvářit, že dokud je nezavřou do vězení, tak že do té doby jsou nevinní,“ prohlásil v rozhovoru pro DVTV poslanec za ODS Marek Benda. Mířil tím k obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo i k Babišovu možnému střetu zájmů, z nějž premiéra viní nejnovější auditní zpráva Evropské komise. Babiš by prý měl odstoupit, jelikož v minulosti „lidé odstupovali kvůli mnohem menším podezřením“. Obnovení stíhání Benda považuje za správné. Ukončení stíhání premiéra prý zanechalo u veřejnosti jistou pachuť. „Čtyři roky stíhání a pak nezdůvodněné ukončení, kterému nikdo nerozuměl,“ zmínil poslanec.

Marek Benda: Babiš měl odstoupit už před dvěma lety. Podívejte se, kam babišovská generace dovedla republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Dle Bendy je rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana pokračovat v trestním stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo správné. „Ta pachuť, co zůstala z toho závěrečného jednání zejména státního zástupce Šarocha, ale vlastně celého toho pražského státního zastupitelství ve veřejnosti, byla neobyčejná,“ pravil Benda. „Čtyři roky stíhání a pak nezdůvodněné ukončení, kterému nikdo nerozuměl,“ dodal k „pachuti“, kterou prý ukončení trestního stíhání šéfa vlády zanechalo u české veřejnosti. Ukončení podobné kauzy by prý mělo být jasné a přesvědčivé.

Ke slovům europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09), že by měl premiér odstoupit, Benda podotkl: „Tak já si myslím, že premiér měl odstoupit nejpozději před dvěma lety.“ Babiš podle jeho slov neměl do své pozice ani nastoupit. Otázkou je, zda vůbec trestně stíhaná osoba může být v čele vlády. „Za našich časů tomu tak nebývalo,“ říká poslanec v rozhovoru pro DVTV. Lidé dle něj v minulosti odstupovali kvůli mnohem menším podezřením. Ta se často mohla týkat i jen jejich podřízených.  

Poukázal, že to není jediný Babišův problém a mířil tím i k jeho střetu zájmů, z něhož ministerského předsedu viní i auditní zpráva Evropské komise. „Oni se budou pořád furt tvářit, že se vůbec nic neděje,“ nestačil se Benda divit, kam „republiku dovedla babišovská generace“.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Presumpce neviny se vztahuje podle Bendy jen na to, že říká, že Babiš není zločincem, ale v nejvyšších veřejných funkcích by ovšem být neměl. Dle Bendy „se současná generace politiků snaží tvářit, že dokud je nezavřou do vězení, tak že do té doby jsou nevinní“.

Ještě před Zemanovými slovy, že se k udělení případné abolice premiérovi nepřikloní, Benda předjímal, že doufá, že si s abolicí „nikdo zahrávat nebude“. Zeman dnes prozradil, že pro udělení abolice nevidí důvod, protože případ má došetřit policie a nadále se jím bude zabývat dosavadní státní zástupce Jaroslav Šaroch. Benda poukázal, že nevěří, že by se vůbec někdo ve vládě k odsouhlasení abolice sklonil. Abolice totiž vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

O vydání poslance Andreje Babiše podle Bendy znovu žádat Poslaneckou sněmovnu již nebude třeba, jelikož se jeho trestní stíhání pouze obnovilo, ale skutková podstata zůstává.

O pokračování stíhání informoval Pavel Zeman ve středu. Kauza bude pokračovat pro premiéra a členku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou. Z případu byla vypuštěna Babišova rodina. Usnesení, kterým Městské státní zastupitelství v Praze v září pravomocně zastavilo stíhání Babiše a Mayerové, označil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj nyní neodůvodňuje ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…