Marek Benda: Saša Vondra odešel z politiky nespravedlivě. Chci, aby ho zvolili do Evropského parlamentu

22.03.2019 10:49

Marek Benda (ODS) je s malou přestávkou poslancem Parlamentu České republiky od počátku 90. let 20. století. V rozhovoru pro internetovou televizi XTV.cz z pozice politického matadora zhodnotil jak chování Václava Klause mladšího, tak obecně i směr, kterým se dnešní Česko ubírá. Klaus podle něj dělá chyby a není si toho vědom. Pokud jde o směřování naší země, některé současné trendy jsou podle Bendy dost nebezpečné.

Marek Benda: Saša Vondra odešel z politiky nespravedlivě. Chci, aby ho zvolili do Evropského parlamentu
Foto: Repro XTV
Popisek: Poslanec Marek Benda v JB Talk na XTV
reklama

Marek Benda v ODS vždy patřil ke konzervativněji smýšlejícímu křídlu. Jako konzervativec prý vyhlíží květnové volby do Evropského parlamentu a věří, že ODS tyto volby v Česku vyhraje. Nebo skončí nejhůře druhá a bude brát čtyři mandáty z jednadvaceti dostupných.

Anketa

Mělo by Česko usilovat o převoz pašeračky Terezy Hlůškové z Pákistánu do vězení u nás?

hlasovalo: 9762 lidí

„Já jsem si do těch voleb dal jeden osobní úkol. Na patnáctém místě kandidátky je Alexandr Vondra řečený Saša, který byl před třiceti lety jednou z hlavních tváří listopadu 1989. Mně by se zdálo úplně jako krásný příběh, aby z kandidátky ODS ve třicátém výročí revoluce byl Saša Vondra zvolen preferenčními hlasy do Evropského parlamentu. Kromě toho, že by tam dával naprostý smysl, protože tu zahraniční politiku umí. Tak si myslím, že by ta symbolika byla fakt hezká,“ nabídl jednu politickou story s happy endem Benda.    

„Z politiky (Vondra) odešel naprosto nespravedlivě po střetnutí s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a potom, co na něj začali tahat kauzu ProMoPro,“ vyjádřil svůj názor Benda. „Kauzu, která skončila tím, že bylo odsouzeno několik dodavatelů, nebyl odsouzen nikdo z těch úředníků, ale Saša Vondra za ni převzal odpovědnost. To byly ještě časy, kdy ministři odstupovali, protože měli pocit, že se pod nimi dělo něco špatného,“ hájil dál svého kolegu.

S Kalouskem se prý bojuje těžko, ale Vondra ani tak na politiku nezanevřel a dál se v ODS angažuje. Benda by mu chtěl pomoct jako kamarádovi.

Dnes je prý doba úplně jiná. Ve vládě sedí obviněné osoby a zdá se, že lidem je to úplně jedno. Babiš je obviněn a zdá se, že to nikomu nevadí. V době třicátých oslav sametové revoluce se mu navíc zdá mírně řečeno zvláštní, když premiér Babiš, který byl ještě v roce 1989 členem komunistické strany, klade dnes věnce na Národní třídu. Benda by prý v žádném případě neházel věnec od Babiše z Národní třídy do koše, ale domnívá se, že se Babiš – a nejen Babiš – chová jako pokrytec. Podle Bendy by měl dnešní předseda vlády přiznat svou vinu. A pokud mu někdo bude chtít odpustit, nechť mu odpustí.

Babiš se podle všeho za své členství v KSČM nestydí. A nestydí se ani za to, že se otevřeně hlásil k tvorbě komunistického ideálu beztřídní společnosti, což je podle Bendy velký problém.

„Není nic horšího, než ty beztřídní společnosti, které se pokoušely tvářit, že jsou všichni stejní. Dneska to máme naprosto stejně tak v teorii genderu, všichni jsou stejní a všichni musíme vypadat stejně. To je pořád ta neuvěřitelná pýcha toho marxismu, který má pocit, že zruší tu rozličnost božích tvoření. Já jsem pro to, aby byl každý sám za sebe,“ zdůraznil host.    

Když se Benda a jeho kolegové snaží poukázat na to, že dnešní výklad genderové ideologie je velmi nebezpečný, narazí. „Piráti a další levičáci začnou pištět,“ pravil. „Je to společenský problém, který se na nás valí ze Západu. Orbán genderová studia zavřel, tak to nevím, jestli dokážeme tohle v České republice prosadit. Ale musíme v té veřejné diskusi říkat, že muži a ženy jsou různí,“ zdůraznil Benda.

Pár slov Benda věnoval i dnes již bývalému poslanci ODS Václavovi Klausovi. Pokud by Klaus jako předseda školského výboru zůstal u toho, že se bude věnovat školství a inkluzi, bylo by podle Bendy vše v pořádku. „Ale takové to zpochybňování, jestli chceme zůstat v EU, jestli chceme zůstat v západních strukturách, NATO špatně, EU špatně, ale ne v tom, že kritizuji dílčí kroky, ale že tam nechci být. To strašně znejišťovalo naše voliče. Jsme stranou Západu? Nebo Východu? My jsme stranou Západu,“ zdůraznil Benda.  

Vedle toho Klaus mladší slovy Marka Bendy „okopával ostatní“ a snažil sec sám sebe zviditelnit. Zviditelňovat se sice chce každý politik, ale v politické straně je třeba táhnout za jeden provaz, pokud žijeme v poměrném volebním systému, jinak to nejde. ODS plně respektuje např. současného předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který občas vyslovuje osobité názory, ale neútočí na své kolegy. A tady je prý zásadní rozdíl mezi Klausem a Kuberou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií.  Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

15:30 Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií. Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

„Výběr lidí, které v ČT zvou do těchto pořadů, je neskutečný. Má tam být nějaká parita. Ve skutečnos…