Marek Benda: To je nesmysl, že se nedostaneme do sněmovny. Ale kdyby ne, umíme se o sebe postarat

17. 10. 2013 7:34

ODS se stále propadá žebříčkem preferencí, a poté co se její postup do sněmovny dostal na hranici statistické chyby, je zcela legitimní otázka, co by dosavadní premiant české pravice dělal, pokud by se do sněmovny nedostal. Straníci si to však odmítají připustit. Známý dlouholetý poslanec Marek Benda prohlašuje takovou situaci za absolutně nesmyslnou, ale nemá obavy, že by se členové ODS nedokázali o sebe postarat.

Marek Benda: To je nesmysl, že se nedostaneme do sněmovny. Ale kdyby ne, umíme se o sebe postarat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Nejnovější průzkum posunul občanské demokraty na samotnou hranu volitelnosti, členové strany však navenek zůstávají v klidu. Senátor Jaroslav Kubera uvedl, že konečné výsledky bývají v případě ODS vždy lepší než průzkumy, a věří v zisk 12 až 13 procent. Marek Benda, jeden ze služebně nejstarších poslanců, svůj odhad neuvedl, ale nevěří, že by se mohlo stát, že by strana ze sněmovny vypadla.

„Představa, že bychom nedostali pět procent, není pouze nereálná, je to prostě nesmysl,“ uvedl Benda pro server Lidovky.cz. V hypotetické rovině si však myslí, že členové strany by se s takovou situací dokázali vyrovnat. „Jsme stranou lidí, kteří se o sebe umí postarat,“ ujišťuje poslanec.

Fotogalerie: - Martin Kuba v Kadani

Stánek ODS v Kadani
Dorazil i úřadující předseda strany Martin Kuba se...
Propagační předměty ODS
A káva za pět korun
Děti dostaly balónky
Někteří měli o program ODS zájem

Jiní však připouštějí, že ODS by v takovém případě měla velký problém. Přišla by o veškerý vliv, který měla, a navíc by její lidé museli vyklidit pozice ve státních firmách. Kromě toho by se citelně snížil státní příspěvek na chod strany, se kterým ODS počítala a dokonce si s tímto vědomím brala na volební kampaň úvěry.

Ve štábu ODS se prý navzdory proklamovanému optimismu pracuje na všech možných scénářích. Mluví se i o stěhování z honosného Polygon House na Pankráci, kde sídlí stranická centrála. Kromě toho by strana nejspíš musela prodávat nemovitosti, které vlastní v regionech. Vzorem by jim mohli být lidovci, kteří po vypadnutí ze sněmovny v roce 2010 osekali náklady na provoz a propustili dvě třetiny zaměstnanců sekretariátu.

Fotogalerie: - Bendův den

Sledovali jsme dnes  poslance Marka Bendu, jak má ...
Marek Benda v debatním kroužku
Marek Benda s ministrem Stanjurou
Tomáš Chalupa s Markem Bendou
Jan Vidím s Markem Bendou
Marek Benda u řečnického pultu

Členové ODS by vypadnutí ze sněmovny nejspíš citelně pocítili na tom, že by ztratili lukrativní pozice ve státních podnicích. Během sedmi let se v jejich orgánech mělo vystřídat 24 zástupců této strany, což je suverénně nejvíce ze všech stran. Marek Benda však z tohoto obavy nemá, protože podle něj už beztak všechny vyházela současná Rusnokova vláda. „Nynější vláda se chová absolutně nepřátelsky. Spousta lidí už byla odejita a musela si něco najít,“ říká exposlanec pro Lidovky.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…