Marek Benda popsal, co ve sněmovně zažívá s Piráty: Jsou zelení, až rudí

26.03.2021 8:58

Podle minulého průzkumu Kantar by v blížících volbách do Poslanecké sněmovny mohla zvítězit koalice Pirátů a STAN. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová v rozhovoru pro Právo nastínila, že by případná vládní koalice s účastí ODS, respektive trojkoalicí SPOLU byla přijatelná. Byly by to ale případné tvrdé diskuse o koaliční smlouvě. Poslanec ODS Marek Benda k tomu v komentáři pro Konzervativní noviny připojuje několik poznámek a doporučuje obezřetnost, jelikož špatné zkušenosti s Piráty nejsou podle něj nikterak povzbuzující. „Je to postmoderní levice jak vyšitá, jsou zelení až rudí. Sám si s nimi koalici nedokážu představit,“ říká Benda, že by se v podstatě jednalo o vládu velké koalice pravice a levice.

Marek Benda popsal, co ve sněmovně zažívá s Piráty: Jsou zelení, až rudí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Anketa

Je vám líto, že Klaus ml. odešel z politiky?

52%
23%
hlasovalo: 11701 lidí

„Je velmi snadné i lákavé nechat se pasovat do role favoritů voleb a už dělit kůži medvěda, který ještě běhá po lese,“ komentuje Benda vyjádření pirátské političky Richterové.

Přesto bych doporučoval jistou dávku obezřetnosti: „V průzkumech veřejného mínění ODS s Piráty poslední tři roky vždy prohrávala, přičemž realita byla zcela opačná – v žádných volbách nás Piráti neporazili,“ upozorňuje a dodává, že stejně tak volební favorité půl roku předem nakonec málokdy uspěli.

Za mnohem zásadnější považuje se zamyslet nad dosavadním působením pirátské strany v politice. „S Piráty za ty téměř čtyři roky už nějaké zkušenosti máme. A nejsou zrovna moc povzbuzující. Během práce v opozici jsme se celkem poznali a snad by se dalo říci, že v boji proti oligarchům v čele státu jsme i hráli bok po boku. Ovšem vládnutí není proti něčemu, ale musí mít společný cíl i rozměr,“ pokračuje poslanec.

Tady bude podle něj shoda s ODS mnohem obtížnější. „V celé řadě věcí jsou naše názory dramaticky odlišné. Zejména ve vztahu ke státu Izrael, Spojeným státům a NATO. V oblasti ústavního práva jsme se neshodli také téměř na ničem. Ochrana soukromí, kterou jsem pokládal za téma, je Piráty popřena vždy,“ dává za příklad.

„Bohužel jde v tomto směru o partu mladých lidí, která už nepamatuje komunismus, a to jak nesnesitelně snadno lze zneužít státního aparátu proti vlastním občanům, nemá v sobě zakódované obranné mechanismy proti všem totalitním nárokům veřejné moci,“ konstatuje občanský demokrat Benda.

Zmiňuje, že i v oblasti daní jsme viděli pirátské experty zoufat, jak je nesmyslné nechat občanům víc peněz v kapse a jak k tomu přijdou ti nešťastní, co si vydělávají málo. „To se skutečně s postojem ODS míjí, o různých genderech, manželstvích pro všechny, newspeaku, přistěhovalectví a novém zeleném náboženství slečny Gréty ani nemluvě,“ pokračuje.

Piráty charakterizuje především víra v silný stát, veřejné hospodaření, opakované kontroly a kontroly kontrol, expertokracie a důvěra v silové složky státní moci. „Prostě postmoderní levice jak vyšitá, ne náhodou nemají progresivisté v ČSSD skoro žádný prostor k realizaci,“ míní.

Původní text ZDE

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7305 lidí
Zkušenosti vládnutí ODS s Piráty jsou podle Bendy špatné. „Tam, kde jsme se s Piráty povolebně spojili, je to mnohdy velmi složité a vždy vyžadující mimořádné úsilí, ani zdaleka neodpovídající dosaženým výsledkům,“ podotýká.

Samostatnou kapitolou je pak pražský magistrát, obecně výkladní skříň toho, jaké je možné očekávat způsoby vládnutí na ministerstvech. „Působení primátora Hřiba v čele Prahy je děs a běs. Natahal si k sobě snad stovky poradců z řad pirátské omladiny, jejichž občasným výstupem je nějaký šílený progresivistický nápad typu měření obsazenosti bytů či uzavírání komunikací, ale Praze jako městu nedal žádnou vizi a nikam ji neposunul,“ dodal, že po Krnáčové přišlo ještě horší umrtvení pražského rozvoje.

Piráti nejsou strana, se kterou by si Benda dovedl představit funkční koalici. „Jsou příliš nalevo, zelení až rudí. Něco jiného je hnutí STAN, jejich tlak na lokální řešení problémů mi byl vždy sympatický. Možná budeme vývojem okolností donuceni nějakou koalici s Piráty vytvořit, ale není to můj vysněný cíl,“ a upozorňuje, že ideové rozpory jsou zde zásadní a jednalo by se de facto o vládu velké koalice pravice a levice.

„Podtrženo sečteno, místopředsedkyně pirátské strany Olga Richterová má v zásadě pravdu v tom, že pro Piráty nebude jednoduché vstoupit do vlády s ODS a SPOLU, jen zapomíná dodat, že hlavními koaličními partnery pro jejich vysněnou vládu by byly ČSSD a KSČM, kterým oběma odebírají voliče,“ uzavírá poslanec ODS Marek Benda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…