Marek Benda se rozčiloval v ČT nad tím, co vypustili z úst Zeman a Rychetský

01.08.2018 20:41

Český prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sešel s předsedou Ústavního soudu, aby společně prokonzultovali kauzu H-System. Něco takového je ale podle předsedy ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Marka Bendy (ODS) systémově velmi nebezpečné. „Pozve si Rychetského a pak společně dávají komentáře k této kauze, to je absurdní,“ rozčiloval se v pořadu Interview na ČT24.

Marek Benda se rozčiloval v ČT nad tím, co vypustili z úst Zeman a Rychetský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že kauza H-System je příkladem selhání českého státu v 90. letech. Tímto vyjádřením Rychetského je však Benda nemile překvapen, protože se sám ani neodvažuje ke kauze H-System cokoli říkat. „Nikdo z nás, kromě pár soudců a advokátů, tuto kauzu nezná do detailu, co se tam odehrálo a kdo selhal a jak selhal,“ kroutil nevěřícně hlavou.

Benda se rovněž v této věci velmi podivuje nad jednáním prezidenta Miloše Zemana. „On si pozve předsedu Nejvyššího soudu, aby probírali jednu kauzu. A oba původně radikálně prohlásili, že samozřejmě H-System probírat nebudou. Pak ale vyjdou z Pražského hradu a začnou dávat komentáře k H-Systemu. To je absurdita,“ zdůraznil.

Není zkrátka možné, aby si prezident České republiky k sobě předsedy soudu povolával k tomu, jestli jedna konkrétní kauza skončila dobře nebo blbě, míní Benda. „I když tato kauza nepochybně končí blbě a je nekonečně dlouhá, je to opravdu ostuda české justice a českého státu,“ připustil Benda.

Jestli chce Zeman řešit tuto kauzu jinak, rozhodně měl podle Bendy zvolit jiný způsob řešení. „Ať si pro mě za mě přijde klidně na vládu, to je jeho ústavní pravomoc a tam si pak říká: Milá vládo, měli bychom něco udělat a v tomto konkrétním případě pomoci a odškodnit lidi alespoň za délku řízení,“ dal za příklad, jak by mohl Zeman využít svou pravomoc ve výkonné moci.

„Tohle by bylo legitimní na rozdíl od zvaní předsedů soudů. Vždyť příště si může předsedy soudu pozvat a ptát se jich třeba, jak je možné, že ještě neskončila kauza Davida Ratha! Tohle je systémově velmi nebezpečné,“ řekl na závěr se zdviženým ukazováčkem Benda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…