Marek Černoch, kterého v noci postavili do čela poslanců Úsvitu, se představil na ČT. O žádný puč prý nešlo

20. 1. 2015 20:01

Novým předsedou poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie byl dnes zvolen Marek Černoch. Nahradil tak po ročním působení svého kolegu Radima Fialu. Právě novopečený šéf klubu byl hostem pořadu Interview na ČT24. Hovořil o tom, co vedlo ke změnám ve vedení klubu, o islamizaci a také o spolupráci s radikálním hnutím Islám v ČR nechceme.

Marek Černoch, kterého v noci postavili do čela poslanců Úsvitu, se představil na ČT. O žádný puč prý nešlo
Foto: red
Popisek: Ředitel privátní letecké společnosti a kandidát za Úsvit přímé demokracie Marek Černoch
reklama

Poslanci odvolali Radima Fialu, který měl podporu šéfa strany Tomio Okamury. Nakonec Černoch získal více hlasů napříč celým klubem. Na otázku, zda se jednalo o vnitrostranický puč nebo eskalaci problémů, Černoch řekl: “Rozhodně to nebyl žádný puč, jak to označovala některá média. Někteří kolegové nebyli spokojeni s funkčností klubu, a tak po zhodnocení jeho celoroční  práce bylo přistoupeno k volbě nového předsedy. Já sám jsem si analyzoval, že by spousta věcí šla dělat jinak,“ řekl.

V čem bude ten jeho přístup jiný, pak vysvětlil: “Já jsem ze svého civilního povolání zvyklý pracovat týmově. Piloti musí být mezi sebou velmi dobrý a velmi dobře fungující tým, tak bych to chtěl nastavit i v našem klubu. Ta týmová spolupráce tam chyběla.“ Dodal, že volba nového předsedy klubu prošla i přes názor šéfa strany Okamury, který podporoval Fialu. “Alespoň je vidět, že jsme demokratická strana a nehlasujeme na písknutí,” řekl Černoch.

Bývalý předseda poslaneckého klubu byl již dříve kritizován některými svými kolegy za to, že se málo distancoval od “dramatických” výroků, které vypouštěl do médií Tomio Okamura. “Jeho odvolání však nebylo příčinou toho, že by se málo distancoval od daných výroků, to určitě ne,” vysvětlil Černoch.

Postoj hnutí Ústvit přímé demokracie k islámu popsal Černoch velmi stroze. “V současné době jsme v Úsvitu za jedno, nechceme radikální islamisty a teroristy.“ K tomu však, jak on sám se staví k výrokům šéfa strany, že islám do Česka nepatří, jen podotkl. "To je výrok pana Okamury."

Osobně mu sdílení návodu pana Kobzy, jak se chovat k muslimům, na stránkách Tomio Okamury přišlo nevhodné a i některé výroky pana Okamury  jsou pro něj samého na hraně. “Islám a imigrace jsou teď horká témata, a je v nich v tuto chvíli velmi velký názorový souboj napříč všemi parlamentními stranami,“ řekl Černoch.

Černoch se také vyjádřil k dopisu velvyslanců arabských zemí, ve kterém varovali před množící se islamofobií. “Já tento názor pánů diplomatů rozhodně nesdílím,” ujistil.

Podle něj i když se naše muslimská menšina čítající kolem dvaceti tisíc muslimů chová umírněně, je třeba se na otázku jejich dalšího příjímání do naší země podívat z hlediska budoucnosti. “Ten problém vždycky někde začal. A když teď víme, kde ten problém začíná a jak ho identifikovat, je potřeba s tím začít něco dělat, dokud není zase pozdě. Máme v nátuře řešit problémy, až když přijdou, ale to už bývá dost těžké a složité je řešit. My na ně musíme být připraveni.”

Toho se také podle něj týká i novela zákona o církvích, která klade větší důraz na kontrolu a privilegia církví z hlediska bezpečnosti a zapojuje více do kontroly církví bezpečnostní služby.

Ke spolupráci hnutí Úsvit s hnutím Islám v ČR nechceme řekl, že nemá nic proti tomu, že je to radikální hnutí. “Když přijdou s myšlenkou, která má hlavu a patu, je mi vcelku jedno, jestli je to radikál nebo ne,” uzavřel Černoch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…