Marine Le Penová může vyhrát. Nové informace z Francie

28.02.2017 13:17

Čím dál více francouzských expertů a politiků se domnívá, že ultrapravicová kandidátka Národní fronty (FN) Marine Le Penová by se mohla stát příští prezidentkou Francie, uvádí francouzský deník The Local.

Marine Le Penová může vyhrát. Nové informace z Francie
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Marine Le Penová
reklama

Mnozí francouzští experti se domnívají, že stejné síly, které napomohly úspěchu kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie a Trumpovu volebnímu vítězství ve Spojených státech, by mohly dovést k volebnímu úspěchu i Marine Le Penovou ve Francii.

Více informací ZDE

Marine Le Penová z ultrapravicové Národní fronty se opírá o stejná hesla a apeluje na podobné skupiny lidí, jako tomu činil Trump či britský tým bojující za takzvaný brexit. Le Penovou by podobně jako Trumpa navíc mohla podpořit i Moskva. Francouzské tajné služby se prý domnívají, že Rusko plánuje ovlivnit výsledek francouzských voleb ve prospěch Le Penové.

I z těchto důvodů se čím dál více analytiků a politiků ve Francii přiklání k názoru, že by mohla Le Penová skutečně zvítězit. Dokonce si to myslí i někteří její oponenti.

„Myslím si, že madam Le Penová by mohla být zvolena,“ cituje slova bývalého konzervativního předsedy francouzské vlády Jeana-Pierra Raffarina deník The Local.

Přestože podle posledních průzkumů veřejného mínění není Le Penová favoritem na vítězství, v poslední době se jí podařilo výrazně zúžit rozdíl v popularitě mezi ní a jejími hlavními rivaly.

„Ještě před šesti měsíci bych řekl, že neměla žádnou šanci na vítězství. Dnes bych nic takového již neřekl,“ sdělil francouzskému deníku politický analytik z francouzského think-tanku Cevipof Bruno Cautres.

Podle analytika by její šance na volební vítězství nejvíce zvýšily nějaké nové skandály, které by poškodily kredibilitu jejích oponentů. Francouzská veřejnost byla prý dříve mnohem tolerantnější, pokud šlo o skandály spojené s vysokými politickými představiteli, to dnes ovšem již neplatí.

Popularita Fillona například výrazně poklesla poté, co vyšlo na povrch, že jeho žena dostala zaplaceno stovky tisíc eur za práci „parlamentní asistentky“.

„Pokud se objeví podobný skandál s potenciálem zdiskreditovat Emmanuela Macrona nebo socialistu Benoita Hamona, bude to hrát do karet především Marine Le Penové,“ tvrdí Cautres.

Marine Le Penová je přitom sama do jednoho takového skandálu zapletena – čelí obvinění z toho, že zneužila fondy Evropského parlamentu. Zmíněné nařčení jí přitom na popularitě nijak neubralo.

„Le Penová vše smete pod stůl tvrzením, že je to jen konspirace namířená proti ní a její volební kampani. Její voliči jí většinou důvěřují,“ tvrdí Cautres.

Stejně tak by mohl francouzské političce hrát do karet nárůst nestability a zhoršující se bezpečnostní situace. Výrazně by tak mohla profitovat například z propuknutí další vlny násilí na francouzských předměstích.

Jistě není náhodou, že k poslednímu nárůstu volebních preferencí Le Penové došlo poté, co na předměstí Paříže propukla vlna násilí po údajném znásilnění jednoho z dělníků francouzským policistou.

Podle politoložky z prestižní francouzské univerzity Sciences Po Nonny Mayerové byla Le Penová schopná perfektně využít rostoucích obav francouzských voličů ve svůj prospěch.

„Lidé volí na základě toho, co považují za nejdůležitější v samotný den voleb,“ sdělila francouzskému deníku Mayerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A jsou na nás Rusové zvědaví? Tereza Spencerová popsala „srandu“ vztahů s Ruskem a tajnosti USA

8:04 A jsou na nás Rusové zvědaví? Tereza Spencerová popsala „srandu“ vztahů s Ruskem a tajnosti USA

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Francie bude evropské sankce proti Rusku dále kritizovat, nicméně je…