Marine Le Penová pravděpodobně selhala na plné čáře, říkají předběžné výsledky druhého kola francouzských regionálek

13. 12. 2015 20:50

Podle prvních a zatím neúplných zpráv ve druhém kole francouzských regionálních voleb pravděpodobně zcela selhala krajně pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové.

Marine Le Penová pravděpodobně selhala na plné čáře, říkají předběžné výsledky druhého kola francouzských regionálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen

Jak uvádějí první odhady belgických listů Le Soir a La Libre Belgique, byla strana Marine Le Penové patrně poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování před týdnem dosáhla výrazného vítězství.

Velký úspěch se naopak rýsuje u pravicových republikánů vedených bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Republikáni totiž patrně ovládli drtivou většinu ze 13 regionů.

V souboji Le Penová vs. Xavier Bertrand  získala šéfka FN asi 42 % hlasů

V nejsledovanějším regionu Nord-Pas-de-Calais-Pikardie na severu země, kde kandidovala Le Penová proti představiteli republikánů Xavieru Bertrandovi, obdržela vůdkyně FN kolem dvaačtyřiceti procent hlasů. Neteř šéfky radikálních nacionalistů Marion Maréchalová-Le Penová zase neuspěla v jihofrancouzském kraji Provence-Alpes-Côte d’Azur, kde má údajně mezi čtyřiačtyřiceti a šestačtyřiceti procenty hlasů.

Překvapení pak zřejmě nepřinesou ani výsledky v západofrancouzském regionu Alsasko-Champagne-Ardeny-Lotrinsko, kde se kandidát Národní fronty podle dosavadních údajů pohybuje kolem 37 procent hlasů.

Ve všech třech případech vítězí zástupci republikánů, kteří vyhráli podle všeho ještě i ve čtvrtém kraji. Vládní socialisté zatím vedou ve třech regionech. Účast ve druhém kole regionálních francouzských voleb se pak odhaduje na 59 procent a francouzská média podotýkají, že k neúspěchu krajní pravice mohla nakonec přispět mobilizace voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…