Marine Le Penová získala maximum toho, co může získat, ohlédla se za francouzskými volbami Šojdrová

24.04.2017 18:52

K francouzským prezidentským volbám se v Českém rozhlasu, v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vyjádřila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Marine Le Penová získala maximum toho, co může získat, ohlédla se za francouzskými volbami Šojdrová
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová
reklama

„Nejdůležitější zprávou je to, že uspěl kandidát, který má velkou šanci získat hlasy velkého množství voličů a přehlasovat Marine Le Penovou. To je dobrá zpráva pro Francii i pro Evropu,“ zmínila úvodem Šojdrová k vítězi prvního kola, centristovi Emmanuelovi Macronovi.

Marine Le Penová podle ní byla horkým favoritem proto, že dokázala získat opoziční hlasy těch, kteří se bojí například migrace. „Zároveň nebyla až tak nenávistná, až tak extremistická jako její otec. Takže získávala hlasy pravicových voličů. Druhé místo s poměrně malým rozdílem není neúspěch. Naopak ona to považuje za úspěch,“ řekla Šojdrová.

„Emmanuel Macron je kandidátem mimo vládu, není přímo spojen se stranickým establishmentem. To, co získala Marine Le Penová, je maximum toho, co může získat,“ podotkla. Překvapivé pro ni je však to, že ve Francii je stále silná poptávka pro středopravicové voliče. „A to jsou ta procenta pro Francoise Fillona. To jeho osobnostní pochybení dokázali překonat,“ zmínila Šojdrová kauzu kolem zaměstnávání jeho ženy. 

Zároveň dodala, že Macron není populista. „Jeho program je skutečně středový. Neslibuje další zadlužování. Bezpečnost je jedna z jeho priorit,“ řekla. „V tuto chvíli voličům stačí jeho otevřenost. Jako jediný kandidát se postavil za Evropskou unii a ukázalo se, že to voliče oslovuje. Ti hlavně nechtějí, aby jim kandidáti lhali,“ dodala. Marine Le Penová přitom podle ní někdy lhala, neinformovala. „Neříká jim pravdu, a to je voda na mlýn,“ dodala.

Šojdrová se pak také vyjádřila k Jeanu-Lucu Mélenchonovi, jenž nepodpořil do druhého kola žádného kandidáta. „Je spíše představitelem levicového zeleného spektra voličů. Marine Le Penová je v tomto směru na druhém pólu,“ podotkla. Otázkou podle ní bude, nakolik budou voliči ochotni jít volit v druhém kole. 

Řeč byla i o případném rozpadu Evropské unie. „Válka není tak daleko od hranic Evropské unie. To je realita, která může nastat, zapomenou-li státy na historii a budou myslet samy na sebe,“ zmínila Šojdrová závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…