Markéta Gregorová zasahuje kolem Kazachstánu. Tlak na EU, konejte

07.01.2022 14:13

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) vyzývá Evropskou unii, aby apelovala na konec násilí v Kazachstánu, kde při demonstracích proti prezidentovi Tokajevovi zemřelo již přes třicet lidí. Kazašský prezident prý navíc povolává pomoc z Ruska a dalších zemí, aby rostoucí počet protestujících zastavil, což je podle Gregorové nepřípustné.

Markéta Gregorová zasahuje kolem Kazachstánu. Tlak na EU, konejte
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

„Evropská unie by měla apelovat na konec násilí v Kazachstánu například formou rezoluce,“ uvedla Gregorová v oficiálním prohlášení s tím, že podle ní kazašský prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev zneužívá zahraniční pomoci k potlačení vlastních obyvatel. Tokajev totiž vyzval signatáře Organizace Smlouvy kolektivní bezpečnosti (OSKB), kam patří Arménie, Bělorusko, Rusko nebo Kyrgystán, aby mu pomohli vojensky potlačit stupňující se demonstrace.

„Prezident Tokajev má možnost tuto klauzuli OSKB vyvolat pouze v případě, že stát je v ohrožení zvenčí a teroristy. Protestující lidé jsou ale obyčejní Kazaši, kteří jsou jen nespokojeni se svými představiteli. Dělat z nich teroristy nebo nějaké cvičené zahraniční agenty je odporné vůči vlastním obyvatelům,“ řekla zděšená Gregorová.

„O to horší je, že výzvu již vyslyšely Rusko i Arménie a tzv. mírová vojska do země poslaly. Násilí zatím gradovalo jen ze strany kazašské armády a policie; doufám, že přítomnost dalších vojsk konflikt ještě nezhorší,“ obává se Gregorová.

Zapojení cizích vojsk už Evropská unie odsoudila a varovala Rusko, aby respektovalo suverenitu Kazachstánu. „Již jsem avizovala dovnitř naší frakce, že je rezoluce a vyjádření Evropského parlamentu nutné, a věřím, že se na tom shodnou i frakce ostatní. Představitelé členských zemí EU by měly apelovat především na to, aby ustalo násilí a veškeré mise proběhly v souladu s mezinárodním právem,“ tvrdí Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

V posledních dnech při demonstracích zemřelo přes třicet lidí, do nichž údajně ostrými náboji střílela kazašská armáda. Lidé vyšli do ulic po velkém zdražení pohonných hmot kvůli výpadku dodávek z Ruska. „Nespokojenost v zemi kulminuje již dlouho – i po odstoupení bývalého prezidenta Nazarbejva země dál pokračovala v úpadku, a nyní lidem došla trpělivost. Je nutné je podpořit a bavit se s dalšími aktéry i našimi partnery v regionu o mediaci situace,“ uzavírá Gregorová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…