Markéta Šichtařová naštve mnohé: Rozebrala, jak neziskovky šíří fake news

24.08.2018 18:00 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se ještě jednou vrátila k tématu „fake news", k tématu lživých či zavádějících zpráv. Někteří lidé tvrdí, že takové fake news šíří americký prezident Donald Trump, jiní z toho viní Rusko. A třetí skupina obviňuje ze lhaní Brusel. Šichtařová však ukázala na ještě jednoho údajného šiřitele fake news - na neziskové organizace.

Markéta Šichtařová naštve mnohé: Rozebrala, jak neziskovky šíří fake news
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Jedna z neziskových organizací zveřejnila globální index otroctví. Z něhož vyplývá, že každý pátý obyvatel Česka může vlastně být moderním otrokem. Minimálně tu prý máme 31 tisíc moderních otroků. Markéta Šichtařová si na blogu iDNES.cz položila otázku, proč někdo dělá takovéhle výzkumy moderního otroctví. A také si na ni odpověděla.

„Neziskovky ovšem bývají často „neziskové“ jen podle názvu, často je hlavním smyslem jejich existence čerpání veřejných peněz, pro které se vymyslí nějaký pěkný účel – třeba by se hodilo něco jako „vytvoříme index otroctví“. A veřejné peníze nepadají z nebe. Vybírají se od daňových poplatníků, kterých se nikdo na názor neptá. Globální dluh všech vlád za poslední rok vzrostl o 11 procent a je na novém rekordu. Jednou ho bude muset někdo splácet. A tyto neziskovky na tom mají také svůj podíl," napsala ekonomka.

Následně prý nestačila valit oči, když se k indexu otroctví vyjádřil pracovník české neziskové organizace Člověk v tísni. Podle jeho názoru se otrokem můžete stát tak, že si vezmete malou půjčku u lichvářů a ti po vás pak chtějí místo deseti tisíc zaplatit stovky tisíc korun. A když splácet nemůžete, donutí vás dělat prakticky cokoliv. Takhle má vypadat moderní otroctví.

„Není náhodou jádrem pudla to, že – jak sama neziskovka doplňuje - nejvíc jsou „moderním otroctvím“ ohroženi cizinci, lidé kulturně dezorientovaní, trpící jazykovou izolací? A jsme doma. Ekonomickými problémy z předlužení jsou nejvíc ohroženi ilegální přistěhovalci. Ti se pochopitelně policii se svými problémy nehlásí. Proto taky policie logicky nemůže konat. Kdo je tedy oním hříšníkem, který porušil jako první zákony? Byl to ilegální přistěhovalec, který se nechce hlásit policii, jak sama neziskovka naznačuje? Anebo to byl věřitel, který přistěhovalci pomohl tím, že mu nabídnul půjčku, kterou si dlužník dobrovolně vzal? Pravda bude zřejmě někde uprostřed. Věřitel byl nejspíš lichvář a dlužník má máslo na hlavě, jinak by šel do normální banky nebo na policii," doplnila k tématu Šichtařová.

Ekonomka upozornila, že není v zájmu bank vyrábět ze svých klientů otroky, banky stojí o to, aby jim jejich klienti spláceli půjčky. A když toho klient není schopen, může si projít osobním bankrotem. Tato životní situace není nijak snadná, ale nelze ji srovnávat s otroctvím.

Šichtařová však také jedním dechem dodala, že na školách se často zanedbává finanční gramotnost žáků. Ti se pak nenaučí, že by se neměli zadlužovat kvůli věcem, které by si jako dospělí mohli a měli odepřít. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Jak hodnotíte naši armádu?

Kdyby došlo na nejhorší, myslíte, že by nás ubránila? Třeba poslanec Mašek si to nemyslí, což mě dost vyděsilo, přijde mi, že on se v tom vyzná, ale je zajímá mě i názor někoho z jiné strany a vy se podle toho, co jsem si našla obraně taky věnujete. A ještě jedna věc mě zajímá, kdyby došlo na nejhor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Česká televize nám to nikdy neřekne.“ Patnáct hodin, skoro třetina pro Babiše. Nebylo to jen zdržování

8:10 „Česká televize nám to nikdy neřekne.“ Patnáct hodin, skoro třetina pro Babiše. Nebylo to jen zdržování

Vládní pětikoalice stále víc ukazuje novototalitní prvky v omezování svobody slova, prohlásil exprem…