Marksová chce zvýšit minimální mzdu. Ta nynější je prý pod hranicí chudoby

5. 4. 2014 21:42

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) má v plánu zvýšit minimální mzdu alespoň na deset tisíc korun. Podle ní je nynější mzda pod hranicí příjmové chudoby. Ministryně tvrdí, že je to jeden z nástrojů hesla: Pracovat se musí vyplatit.

Marksová chce zvýšit minimální mzdu. Ta nynější je prý pod hranicí chudoby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr zemědělství Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle Marksové není resort, který je schopen tvořit stálá pracovní místa. To totiž záleží na růstu ekonomiky, na hledání investorů a investičních pobídkách, což dělá Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nezaměstnanost údajně musí řešit více ministerstev. „Na rozdíl od předchozích vlád začínáme problém skutečně řešit v tripartitě,“ řekla v rozhovoru pro Právo s tím, že se zapojilo nejen Ministerstvo průmyslu a obchodu, ale i Ministerstvo školství, odbory i zaměstnavatelé.

„Řídíme se heslem, že pracovat se musí vyplatit,“ míní pro noviny. Pod zmíněným heslem se pak myslí to, že práce zajistí lepší život než sociální dávky. „Myslím si, že jedním z nástrojů, aby toto heslo bylo naplněno, je zvyšování minimální mzdy. Těch nynějších 8500 Kč měsíčně je v podstatě pod hranicí příjmové chudoby,“ říká a dodává: „Minimální mzda by měla vzrůst alespoň na deset tisíc korun.“

Vláda bude jednat i o valorizaci důchodů. „Jsem přesvědčena, že návrh bude mít podporu napříč koalicí,“ řekla k valorizaci, která by od ledna zvýšila důchody minimálně o 1,8 procenta. Důchody by tak vzrostly v průměru o více než dvě stě korun. „Senioři, kteří celý život pracovali, musejí mít důstojný důchod. Já těch dvě stě korun považuji za naprosté minimum,“ řekla pro Právo.

Ministryně Marksová uvažuje i o další změně věku odchodu do důchodu. Podle ní se věk musí zastropovat. „Nejde jej zvyšovat donekonečna. To, že bychom odcházeli do důchodu v 70 letech, si nedokážu představit. Kde by ta hranice měla výhledově být, si však zatím netroufám říct,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…