Marksová z ČSSD: Ano, na sjezdu sudetských Němců jsem byla. A už potřetí. Jde o usmíření

21.05.2018 11:45

Podle informací ParlamentníchListů.cz se exministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zúčastnila sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v bavorském Augsburgu. Svou účast naší redakci potvrdila přímo sama Marksová.

Marksová z ČSSD: Ano, na sjezdu sudetských Němců jsem byla. A už potřetí. Jde o usmíření
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michaela Marksová v Lidovém domě

„Ano, a nebylo to poprvé. Byla jsem tam už dvakrát předtím, než jsem byla ministryní. Jezdím na pozvání Seliger Gemeinde, tedy skupiny sudetoněmeckých sociálních demokratů/-ek, antifašistů, kteří stáli pevně proti Hitlerovi do poslední chvíle a z nichž to pak obrovské množství zaplatilo životem,“ napsala Marksová ParlamentnímListům.cz v mailu. O účasti Marksové již dopředu informovala tuzemská média.

Anketa

Jak odhadujete výsledek referenda o vstupu do vlády, které se koná v ČSSD?

hlasovalo: 5300 lidí

„Celá ta akce pokaždé, když jsem tam byla, je o usmiřování a smíření, proti hrůzám národního socialismu, o omluvách Židům a všem ostatním, a především o tom, abychom společně Češi a Němci dělali vše proto, aby se podobné hrůzy v Evropě už nikdy neopakovaly,“ doplnila ke své účasti pro ParlamentníListy.cz.

„Připomínám, že před dvěma lety byla ze stanov Sudetoněmeckého svazu vyškrtnuta pasáž o navrácení zabaveného majetku. Když sečtu všechny oficiální projevy včetně předsedy bavorské vlády, výrok o Benešových dekretech tvořilo asi 5 vět z asi 3 až 4 hodin projevů,“ sdělila ke kritickým slovům na adresu Benešových dekretů, které na akci pronesl státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer (CSU). Ten uvedl, že Benešovy dekrety do dnešní Evropy nepatří.

„Jsem pevně přesvědčen, je to můj osobní názor, že do Evropy práva, bezpečnosti, míru a svobody nepatří takové dekrety,“ prohlásil Mayer dle informací ČTK na sjezdu během víkendu. Jak uvedla ČTK, Mayer rovněž vyjádřil přesvědčení, že dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci v Československu po druhé světové válce zbaveni občanství i majetku, odporují mezinárodnímu právu.

„Pan Mayer o nich mluvit neměl, považuji to za velkou chybu, ovšem uvedl ony věty tím, že se jedná o jeho soukromý názor, nikoli o oficiální stanovisko instituce, za kterou tam vystupoval,“ sdělila k Mayerovu vystoupení ParlamentnímListům.cz Marksová.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt v neděli na sjezdu uvedl, že sudetští Němci zamýšlejí pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy. V souvislosti s Benešovými dekrety pak řekl, že rozhodnutí o jejich případném zrušení je výhradně na Česku. Stalo se tak po několika letech, co se o Benešových dekretech na sudetoněmeckém sjezdu vůbec nehovořilo. „Hodně sázím na vnitřní diskusi v Česku, ta je důležitá,“ uvedl k dekretům Posselt, informuje server Irozhlas.cz.

Benešovy dekrety představují souhrnné označení pro dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, které vydával v exilu a krátce po skončení druhé světové války již na území Československa. Byly vydávané jako mimořádné řešení v situaci, ve které nebylo možné vzhledem k nacistické okupaci Česka vykonávat zákonodárnou moc standardním způsobem. Vztahují se i k poválečnému odsunu německé menšiny a zabavení jejího majetku.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Poválečný odsun Němců odsouhlasily tří vítězné mocnosti na Postupimské konferenci. V souvislosti s odsunem je kritizován zejména tzv. divoký odsun a to, že při něm byla uplatňována tzv. kolektivní vina. V roce 2013 tehdejší český premiér za ODS Petr Nečas během svého projevu v Mnichově vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům během odsunu.  

Letošní sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení proběhl mezi 18. a 20. květnem v bavorském Augsburgu. Kromě Marksové se z české strany akce zúčastnil ještě předseda Strany Zelených Petr Štěpánek a velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Podivínský.

Oproti minulým ročníkům se sjezdu z české strany nezúčastnil žádný člen vládního kabinetu premiéra v demisi Andreje Babiše. V minulých dvou letech na něm přitom zástupce české vlády nechyběl.

V roce 2016 na sjezdu byl tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Loni pak mezi účastníky byl i vicepremiér Pavel Bělobrádek, rovněž křesťanský demokrat. O tom, jak na návštěvu Bělobrádka na sudetoněmeckém sjezdu reagovali její odpůrci, si můžete přečíst na webu ParlamentníListy.cz zde. Velmi tvrdě ji odsuzoval například europoslanec za ODS Jan Zahradil. 

V příštích letech by se sjezd  Sudetoněmeckého krajanského sdružení mohl konat v Česku, naznačil Bernd Posselt během sjezdu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

16:59 Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

„Dlouhodobým operacím, jako byl Afghánistán, odzvonilo,“ zhodnotil předseda vlády Andrej Babiš na sl…