Martin Bursík z rádia: Já zvonil klíči, abychom se dostali na Západ, a teď nějaký prezident oznámí, že už tam zase nejsme?

29.03.2016 18:19

Dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík. S moderátorem Petrem Dudkem se bavili o návštěvě čínského prezidenta v Praze a o jeho názorech na celou situaci.

Martin Bursík z rádia: Já zvonil klíči, abychom se dostali na Západ, a teď nějaký prezident oznámí, že už tam zase nejsme?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

„Zdá se, že česká politická elita se snaží vyjít Si Ťin-pchingovi v tom, že on neuvidí žádné protesty,“ vysvětlil Bursík s tím, že demonstrace bude i „za lidská práva v České republice“, protože takové jednání jsme od roku 1989 nezažili.

Bursík v současnosti žije v Londýně a tam také čínského prezidenta nevítal. „Je důležité zdůraznit, že Británie si pořád drží pozici země, která kritizuje lidská práva,“ podotkl s tím, že Britové umějí obchodovat s Čínou a zároveň i mluvit o lidských právech.

„Najednou jsme jedni z největších kolaborantů, kteří ohrožují pozici Evropské unie,“ řekl Bursík s tím, že kdysi jsme byli známí jako ochránci lidských práv bez ohledu na následky.

Bursík dále zdůraznil, že politici prostě nemají poklonkovat Číně ani slovně, ani formou písemných dohod. To, že čeští politici odmítli podepsat text, ve kterém je napsáno, že uznáváme jednotné území Číny, nemá podle něj žádnou váhu, protože nejsou konzistentní ve svých výrocích a jde jen o „kus papíru“.

„Já jsem se vrátil poté, co jsme zvonili klíči na náměstí, jako součást Západu, ale teď prostě nějaký prezident České republiky mi oznamuje, že mě vytahuje z tohoto civilizačního okruhu,“ řekl Bursík s tím, že se otáčíme směrem na východ, což si nikdo nepřeje, a dodal, že by prohlášení Miroslava Kalouska, ve kterém se vymezuje proti papalášským praktikám vlády, podepsal. Dal by však větší důraz na lidská práva.

„Je to velikánské selhání naší demokratické vlády a našeho prezidenta,“ shrnul Bursík celou situaci o návštěvě čínského prezidenta.

Celý pořad zde.

„Já si myslím, že bych ho pozval,“ řekl Bursík na otázku, jestli by v případě, že by byl prezidentem ČR, pozval čínského prezidenta, s tím, že by „pojmenoval tu situaci nejtvrději, jak kdy ji kdo pojmenoval“.

Vadí mu však i čínské investice v České republice a i české v Číně. Čínské firmy jsou totiž „ovládané čínskou komunistickou vládou napojenou na vojenský komplex“. Čína tak rozšiřuje svůj vliv, a to Bursíkovi velmi vadí, jelikož jde o „totalitní komunistický režim“.

„My jsme součástí Evropské unie a ochrana přírody v Evropě je téma, které je poměrně podrobně regulováno,“ řekl Bursík o možném kanálu Dunaj – Odra – Labe, který prosazuje prezident Zeman. Mohl by se realizovat pouze v případě, že bychom nebyli členy EU. „Nikdy by ten projekt nedostal souhlas z Evropské komise.“

„To už je taková symbolika, ta panda za to nemůže,“ řekl Bursík s tím, že kvůli pražským politikům a uzavření sesterské dohody s Pekingem nebude bojkotovat zoologickou zahradu. „To spíš budu bojkotovat tu paní primátorku Krnáčovou, o té si myslím své.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…