Martin Bursík zažívá úžasný pocit: Lidé berou jeho myšlenky o životním prostředí vážně

07.06.2021 21:42 | Zprávy

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (LES) je podle svých slov nadšený, že česká společnost konečně začíná brát vážně ochranu životního prostředí. „Před deseti patnácti lety bylo absolutně nepřijatelné mluvit o ochraně životního prostředí. Lidé to vůbec nechápali. Teď se to stalo mainstreamem. Je to úžasný pocit,“ říká Bursík, který se podílel na novém klimatickému plánu hlavního města Prahy.

Martin Bursík zažívá úžasný pocit: Lidé berou jeho myšlenky o životním prostředí vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Bursík je spokojený, že zastupitelé hlavního města Prahy schválili klimatický plán Prahy do roku 2030. „Dokument je velice komplexní, má 240 stran. Zabývá se čtyřmi oblastmi: udržitelnou energetikou, udržitelnou mobilitou, cirkulární ekonomikou a adaptací na klimatickou změnu,“ říká Martin Bursík, podle nějž jsou právě velkoměsta v boji s klimatickými změnami zásadní. „Za posledních třicet let se zvedla průměrná teplota v ČR o dva stupně a ve velkých městech, která jsou tepelnými ostrovy, se to ještě násobí,“ tvrdí předseda komise Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energii a klima.

Dokument obsahuje 69 opatření, která mají přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého až do stavu uhlíkové neutrality. „Praha se do roku 2030 zavázala snížit emise o 45 procent oproti roku 2010. Nejpozději v roce 2050 by chtěla dosáhnout uhlíkové neutrality. To nejsou náhodná čísla, ale vycházejí ze závěrů expertů mezivládního panelu pro klimatickou změnu,“ vysvětluje Bursík v rozhovoru pro Radio Zet.

Dopady se podle Bursíka projeví v mnoha oblastech, například také v dodávkách energií. „Praha musí aktivně vyčistit elektřinu, která je dodávána, protože 56 procent emisí oxidu uhličitého tvoří výroba energie, která je dodávána do Prahy. Víme, že ČEZ už plánuje nový zdroj místo Mělníka a také se uvažuje o zcela novém zdroji, který by byl založený na teple z čistírny odpadních vod v Podbabě. Tam vytéká do Vltavy o deset stupňů teplejší voda, než je voda v řece, a nic z toho. V tom jsme se inspirovali Helsinkami a podle propočtů by tak šlo nahradit jednu třetinu energie z Mělníka,“ říká Bursík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

21:37 Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

Dva příspěvky publikovala europoslankyně Danuše Nerudová během posledních hodin na sociální sítě. V …