Martin C. Putna: Zeman? Hnědorudý šmak. Rusko je strašné zlo. Putin je jako Stalin, chce z nás mít zase satelit

28.01.2015 9:57

Ke včerejšímu projevu prezidenta Miloše Zemana se v internetové DVTV vyjádřil literární historik Martin C. Putna. Zemanova výzva k mezinárodnímu boji proti Islámskému státu má dle něj hnědorudý šmak, neboť prezident se chce spojit se strašným zlem – nedemokratickým Ruskem, které z nás přitom chce zase udělat svůj satelit.

Martin C. Putna: Zeman? Hnědorudý šmak. Rusko je strašné zlo. Putin je jako Stalin, chce z nás mít zase satelit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin C. Putna

Miloš Zeman je dle Putny zkušený demagog a jako takový nikdy nepronáší pouze čirou lež. Když říká, že by se mělo bojovat proti Islámskému státu, na celém světě by se prý našla jenom hrstka lidí, kteří by s jeho tvrzením nesouhlasili. Podle Putny bychom si ale měli všimnout, v jaké situaci tato slova říká. „A když to říká v situaci, kdy má po jedné straně blízko pana Jakunina a po druhé straně blízko pana Kantora, který říká, že Putin je největší ochránce Židů, dostává to řekněme poněkud hnědorudý šmak,“ myslí si literární historik.

Co si představit pod pojmem hnědorudý šmak? „Tu nedemokratičnost. To, že mu jsou vlastně ty nedemokratické režimy blízké. To neustálé zdůrazňování, že Rusko je náš spojenec. Je to stejná Sofiina volba jako když Anglie v roce 1940 stála sama proti Hitlerovi a Hitler následně v roce 1941 napadl Stalina, a tím pádem se Stalin vlastně stal spojencem Anglie. Tedy proti jednomu absolutnímu zlu se bojovalo s pomocí jiného absolutního zla,“ vysvětloval Putna s tím, že rozdíl mezi Stalinem a současným ruským vůdcem je pouze v používaných metodách. Putin je prý poněkud jemnější, neboť se proměnila doba a používá v mnohem větší míře propagandistické nástroje.

„Ale podstata nešťastné volby demokratického západu s tím, že má-li se bránit jednomu strašnému zlu, měl by se spojit s jiným strašným zlem, jímž je podle mého soudu Putinovo Rusko, tak tato volba je špatná,“ zdůrazňuje Putna.

Rusko dle jeho názoru představuje pro Českou republiku nebezpečí, jelikož v ruské zahraniční politice je prý přítomna imperiální mentalita. „To znamená, že země nemá žádné přirozené hranice. Země není země, ale říše. Rusko se samo před sebou a svými občany legitimuje tím, že se rozšiřuje. A to rozšiřování trvá kontinuálně od 14. století. Putin chce, abychom se vrátili zpátky do područí Ruska. Formou satelitu, jako to bylo předtím,“ konstatuje literární kritik Martin C. Putna.

Celý pořad ke shlédnutí ZDE

 

reklama

autor: luš

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…