Martin C. Putna: Zeman? Hnědorudý šmak. Rusko je strašné zlo. Putin je jako Stalin, chce z nás mít zase satelit

28.01.2015 9:57

Ke včerejšímu projevu prezidenta Miloše Zemana se v internetové DVTV vyjádřil literární historik Martin C. Putna. Zemanova výzva k mezinárodnímu boji proti Islámskému státu má dle něj hnědorudý šmak, neboť prezident se chce spojit se strašným zlem – nedemokratickým Ruskem, které z nás přitom chce zase udělat svůj satelit.

Martin C. Putna: Zeman? Hnědorudý šmak. Rusko je strašné zlo. Putin je jako Stalin, chce z nás mít zase satelit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin C. Putna

Miloš Zeman je dle Putny zkušený demagog a jako takový nikdy nepronáší pouze čirou lež. Když říká, že by se mělo bojovat proti Islámskému státu, na celém světě by se prý našla jenom hrstka lidí, kteří by s jeho tvrzením nesouhlasili. Podle Putny bychom si ale měli všimnout, v jaké situaci tato slova říká. „A když to říká v situaci, kdy má po jedné straně blízko pana Jakunina a po druhé straně blízko pana Kantora, který říká, že Putin je největší ochránce Židů, dostává to řekněme poněkud hnědorudý šmak,“ myslí si literární historik.

Co si představit pod pojmem hnědorudý šmak? „Tu nedemokratičnost. To, že mu jsou vlastně ty nedemokratické režimy blízké. To neustálé zdůrazňování, že Rusko je náš spojenec. Je to stejná Sofiina volba jako když Anglie v roce 1940 stála sama proti Hitlerovi a Hitler následně v roce 1941 napadl Stalina, a tím pádem se Stalin vlastně stal spojencem Anglie. Tedy proti jednomu absolutnímu zlu se bojovalo s pomocí jiného absolutního zla,“ vysvětloval Putna s tím, že rozdíl mezi Stalinem a současným ruským vůdcem je pouze v používaných metodách. Putin je prý poněkud jemnější, neboť se proměnila doba a používá v mnohem větší míře propagandistické nástroje.

„Ale podstata nešťastné volby demokratického západu s tím, že má-li se bránit jednomu strašnému zlu, měl by se spojit s jiným strašným zlem, jímž je podle mého soudu Putinovo Rusko, tak tato volba je špatná,“ zdůrazňuje Putna.

Rusko dle jeho názoru představuje pro Českou republiku nebezpečí, jelikož v ruské zahraniční politice je prý přítomna imperiální mentalita. „To znamená, že země nemá žádné přirozené hranice. Země není země, ale říše. Rusko se samo před sebou a svými občany legitimuje tím, že se rozšiřuje. A to rozšiřování trvá kontinuálně od 14. století. Putin chce, abychom se vrátili zpátky do područí Ruska. Formou satelitu, jako to bylo předtím,“ konstatuje literární kritik Martin C. Putna.

Celý pořad ke shlédnutí ZDE

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…