Martin C. Putna použil ostrý výraz. A zastal se pána, kterého dobře znáte

12.02.2018 9:43

Historik i kritik Martin C. Putna se vyjádřil k obsazení usedlosti Šatovka v Praze squattery. Z jeho tweetu je patrné, že těm, co obsadili dům, svým způsobem fandí.

Martin C. Putna použil ostrý výraz. A zastal se pána, kterého dobře znáte
Foto: Daniela Černá
Popisek: Martin C. Putna

„Kolik squatterů by bylo potřebí, aby se upozornilo na všechny chátrající historické domy, které jejich majitelé nechávají spadnout v zájmu nějakých sviňských developerských projektů?“ zeptal se Putna na Twitteru.

Anketa

Když porovnáte hospodářskou situaci naší země na začátku roku 1990 a 2018, kdy byla lepší?

hlasovalo: 8449 lidí

Squatterům v usedlosti Šatovka již nabídl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) diskusi o situaci kolem domu na zastupitelstvu. Squatteři ale dohodu nepřijali. ČTK to řekl mluvčí městské části Ondřej Šrámek. Část squatterů, která usedlost v pátek obsadila, po vyjednávání odešla, ale část v domě zůstává.

Zástupci města dorazili k opuštěné usedlosti v Šáreckém údolí v pátek kolem 20:00 hned po oznámení, že do domu vnikli squatteři. S lidmi v Šatovce pak hodiny vyjednával kromě policistů i starosta Prahy 6. „Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem,“ uvedl Šrámek. Podle mluvčího radnice nabízel starosta squatterům, že když z usedlosti odejdou, bude městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny.

„Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí,“ dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po jednání se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo.

Starosta Kolář řekl ČTK dnes po poledni, že zbylí squatteři v Šatovce již o jednání nemají zájem. „Teď už je to v rukou policie,“ dodal. Policie zatím proti squatterům nezasáhla. Někteří jsou totiž na střeše, a podle mluvčího policie Jana Daňka by tak hrozilo při zásahu zranění squatterů či policistů.

Městská část Praha 6 má pověření od vedení hlavního města ke správě usedlosti Šatovka. Areál je prázdný od roku 2011. Radnice zhruba před dvěma lety oznámila, že chce usedlost opravit a vytvořit z ní bytový dům. „Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedli v pátek squatteři na webu A2larm.cz.

V současnosti plánuje radnice změnit Šatovku na středisko pro seniory. „Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum,“ řekl Kolář. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha,“ doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Kromě Šatovky se Putna vyjádřil také v minulých dnech k režisérovi Janu Rejžkovi. Martin C. Putna tak učinil ve své rubrice Poslední slovo v Lidových novinách. 

„Kolega Jan Rejžek už nebude psát do Lidovek. Jak dal vědět jinde, nestalo se to v dobrém – a to není dobré. Kolega Rejžek bude bezpochyby psát jinam. A to je dobré. Hlasu Jana Rejžka je zapotřebí v této naší ‚lidské komedii‘, což je Balzac. V této naší věru ‚ne božské komedii‘, což je Krasiński. V této naší občas ‚božské komedii‘, což je Dante. Ovšem, komedie je to božská leda z pohledu zcela vnějšího – ale nikdo z nás není božským soudcem, který by na ni hleděl zvnějšku, z prostoru svobodného od všech závislostí a umanutostí,“ poznamenal Putna.

„Proč že je hlasu Jana Rejžka zapotřebí? I kdyby pro nic jiného, pak pro tři témata, která jeho psaním znovu a znovu proznívají,“ poznamenal Putna a zmínil téma StB, téma showbyznysových celebrit a téma smrti.

„Před tváří smrti obvykle smekáme a snažíme se nacházet dobrá slova. Nemůžeme-li říci nic dobrého, raději mlčíme. Mlčíme o některých stránkách zesnulého nebo mlčíme vůbec. Jan Rejžek porušuje tuto obvyklost. Právě on, který píše tak často uznalé nekrology o osobnostech z anglosaského kulturního světa nebo z české hudební minulosti, bývá proklatě nemilosrdný před tváří smrti osob, jejichž dílo bylo podle jeho soudu přeceněno nebo omyly, ba viny zamlčeny. Samozřejmě je otázka, zda je ve své nemilosrdnosti vždycky spravedlivý,“ uzavřel Putna.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…