Martin Kuba možná ostrouhá. Ať nás do voleb vede Němcová, zní z ODS

21.06.2013 8:52

Podle místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila nebo europoslance Jana Zahradila by strana mohla zvolit nového předsedu strany až po volbách do sněmovny v roce 2014. Jejich volebním lídrem by mohla být případná premiérka Miroslava Němcová.

Martin Kuba možná ostrouhá. Ať nás do voleb vede Němcová, zní z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonná rada ODS podpořila setrvání současné koalice, Na post premiéra zatím nikoho nenavrhla

"Volební kongres by měl být až po volbách, protože stejně po volbách dochází k potvrzení vedení strany nebo naopak. Ale jak to bude doopravdy, to je otázka. Chytřejší budeme v úterý," řekl on-line deníku Týden.cz Kubera. Naráží tak na fakt, že hlavní slovo má ještě prezident Miloš Zeman, který Němcovou schválí nebo odmítne.

Pokud by Zeman Němcovou jmenoval novou premiérkou, občanští demokraté by podle Týdne.cz měli hned vystaráno o lídra kandidátky sněmovních voleb 2014. Nové vedení by si strana zvolila až poté. Takový je plán i místopředsedy ODS Pospíšila, který by se po Němcové mohl stát předsedou sněmovny. "ODS se musí připravit na parlamentní volby a není nejvhodnější trávit čas tím, že se budeme hádat o jméně předsedy. Máme úřadujícího předsedu Martina Kubu," vysvětlil svůj postoj on-line deníku.

Dvojhlavé vedení

Pokud se Kuba stane šéfem strany a Němcová premiérkou, je nasnadě otázka, kdo z nich by měl ODS do parlamentních voleb vést. "Uvidíme, to by měla rozhodnout výkonná rada. Nelze předjímat," uvedl exministr spravedlnosti.

Ve stejném duchu se vyjádřil také europoslanec Jan Zahradil v rozhovoru pro revue Pravý břeh. "Jsem toho názoru, že letošní kongres by neměl být volební. Nepouštějme se ještě ke všemu do vnitřního klání, musíme se sjednotit, soustředit na kampaň, neplýtvat silami jinde. Grémium může fungovat i v tomto nekompletním stavu s prvním místopředsedou v čele, mandát mu vyprší na podzim 2014, pak nechť je volební kongres. To, že bude Mirka Němcová jako premiérka volebním lídrem, považuji za samozřejmé," řekl.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Nepředbíhat události

Senátor ODS Jaroslav Kubera nechce předbíhat, upozorňuje na roli dalších hráčů. Například místopředseda a stratég TOP 09 Miroslav Kalousek přišel s tím, že by se nejdříve mělo hlasovat o předsedovi sněmovny, pak až o důvěře vládě, což je prý pro ODS nepřijatelné. "V takovém případě budou předčasné volby, kdyby k tomu došlo," upozornil Kubera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…