Martin Schulz je ta nejšílenější osoba v celé Evropě. Německo je na Brexit natěšené, konečně ovládne Evropu. Václav Klaus hovořil o Brexitu a opravdu to stojí za to

28.06.2016 7:28

Rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie mu udělalo radost. Dokonce tak velkou, že je nyní ochoten pomoci zemi z Unie odejít. Řeč je o exprezidentu Václavu Klausovi, který poskytl rozhovor dnešnímu vydání deníku Blesk.

Martin Schulz je ta nejšílenější osoba v celé Evropě. Německo je na Brexit natěšené, konečně ovládne Evropu. Václav Klaus hovořil o Brexitu a opravdu to stojí za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Klaus rozhodně nevnímá brexit jako katastrofu. „Co tady bylo lidí, Milošem Zemanem počínaje, kteří viděli katastrofické dopady rozdělení Československa. Každý, kdo to prožil, ví, že k žádné katastrofě nedošlo. Naopak, oběma zemím to pomohlo,“ říká Klaus. Podle něj to bylo tím, že si společně s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem rozuměli v tom, že ponechali celní unii či zónu volného obchodu bez omezení. Stačí tak tedy, aby Britové jednali o odchodu z Unie konstruktivně a přátelsky. „Celého toho půl roku jsem se choval vůči Slovensku férově a přátelsky, nezvýšil jsem hlas, protože jsem potřeboval, aby byl výsledek zrealizován,“ řekl. V té souvislosti také uvedl, že kdyby jej nyní pozvali do Bruselu na konzultace, rád by pomohl. 

Brexit si dle svých slov velmi přál, ale nevěřil mu. „Usínal jsem s pocitem, že to dopadne rozhodnutím opačného typu. Ranní probuzení byla úžasná věc. Je to šance, je to rozbřesk, je to svítání nad Evopou,“ myslí si. 

Klaus se dlouhodobě brání nálepce euroskeptik, i pro Blesk uvedl, že je eurorealista. „Ta EU a její nepřetržité utahování šroubů už od roku 1992 není dobro, ale zlo. O tom jsem byl přesvědčen v každé vteřině. Jenže většina občanů si to přála a já jsem uměl odlišit svůj osobní názor od mandátu,“ zdůvodňuje, proč požádal o vstup ČR do EU. „V referendu jsem hlasoval proti a v den vstupu jsem šel o půlnoci na Blaník a říkal jsem si: Tady snad sedí blaničtí rytíři, a až bude nejhůř, tak nám pomohou. Já si tento zdánlivý rozpor dovedu v sobě obhájit,“ řekl.

Následně se vyjádřil také k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který měl na páteční ráno, kdy se očekávaly výsledky, připraveny dvě reakce – pozitivní a negativní. „Někteří politici nemají vlastní myšlenky a ani schopnost okamžité reakce a potřebují, aby jim jejich rádci připravili dva druhy odpovědí. To je asi jeho způsob života a styl uvažování. Druhá věc je, jestli měl variantu B člověk, který referendum spustil, a to byl David Cameron. Já o něm neměl nikdy žádné iluze. Ale že to takhle beznadějně nezvládne, je důkaz, že to je nejhorší premiér Velké Británie za půl století,“ zkritizoval premiéra Klaus. 

A co Klausův názor na odchod Česka z Evropské unie? „Jedno je realita, druhé je, co bych si přál. Projekt číslo jedna dnešní doby je využít toho obrovského zatřesení Evropou, které nastalo oznámením výsledků brexitu, a vytvořit ne Alternativu pro Německo či Alternativu pro Česko, ale Alternativu pro Evropu, zásadně změnit nedemokratickou EU,“ myslí si Klaus. Podle jeho názoru je třeba napravit koncept europeismu, myšlenku, která je stejně zrůdná jako ta ideologie, která ovládala naši zemi v minulosti. 

Závěrem Klaus označil předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze za nejšílenější osobu v Evropě. A jeho přání, aby Británie opustila Evropskou unii co nejdříve, za dětinskou hloupost. „A proč ti lidé nepřiznají, že protlačili přes nevůli mnohých, mnou počínaje, Lisabonskou smlouvu, kde je napsáno, že na proces odejití země má lhůtu dva roky? Proč říkají, že to musí nastat okamžitě?“ otázal se. Na brexitu podle něj nejvíce vydělá Německo. „A Německo je natěšené, že bude hrát vůdčí roli v Evropě. Dělalo kvůli tomu, aby ji získalo, světové války, a to se nedařilo, a teď jim to spadne do klína Lisabonskou smlouvou. To je úplně ‚bezvadná‘ věc,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…