Marvanová v ČT: Vyšetřete Béma a Janouška jako kauzu Watergate

25. 6. 2012 21:27

Miroslav Kalousek sám útočí na právní základy státu, vyjadřuje se k nedávným protipolicejním výrokům ministra financí bývalá politička a protikorupční bojovnice Hana Marvanová v pořadu ČT Hyde Park. A diváci s ní souhlasí - podle některých facebookářů by měla kandidovat rovnou na prezidentský úřad.

Marvanová v ČT: Vyšetřete Béma a Janouška jako kauzu Watergate
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expolitička, advokátka a bojovnice proti korupci Hana Marvanová
reklama

Změnit politiku, systém i společnost tak, abychom se co nejlíp mohli bránit rozkrádání našich peněz - za to bojuje sdružení Veřejnost proti korupci v čele s Hanou Marvanovou. Ta nedávno pomohla dostat z funkce vrchního žalobce Vlastimila Rampulu, podala trestní oznámení kvůli kauze Mostecké uhelné.

Advokátka a bývalá politička Marvanová bojuje za systémové změny, které ztíží podmínky pro korupci. A říká: „Korupční mafie potřebuje ke své práci klid a ticho. Nedopřejme jim to!“ Podle Marvanové jde totiž primárně o systémový problém. Politici se už chovají vyloženě nehorázně. Nejtransparentněji to předvedl ministr financí Miroslav Kalousek svými výroky, kterými prý podrývá autoritu policie.

Kalousek bezprecedentně útočí na právní základy státu

„Miroslav Kalousek odvádí pozornost k nějakým formalitám. Stát by neměl při nákupu a prodeji postupovat způsobem pro stát nevýhodným. U letadel CASA je situace taková, že ta letadla byla výrazně předražená. Tady jde o to, jestli představitel státu chrání majetek daňových poplatníků a postupuje s péčí řádného hospodáře,“ upozorňuje Hana Marvanová.

A Kalouskovi vzkazuje: „Způsob argumentace pana ministra je neuvěřitelný. Jedná se o advokátštinu, kdy se zabývá formalitami, místo aby se zabýval tím, jestli na to stát doplatil. Od pana ministra je to bezprecedentní útok na základy státu, nikdo si nemůže myslet, že když o něčem rozhoduje vláda, tak že tam chybí trestní a právní odpovědnost,“ vysvětluje v Hyde Parku Marvanová.

To, co policie dělá, se podle ní mělo dít už dávno. V případě nákupu letadel CASA navíc státu škoda způsobena byla, měla být soutěž a posudek. „Pokud ministr financí přiznal, že deset let se nic takového nedělalo, tak může jít leckdy o přiznávání trestných činů,“ přiznává Marvanová a upozorňuje, že koneckonců absenci výběrových řízení kritizovala EU.

Ani jednou se Kalousek nevyjádřil k tomu, že státu byla způsobena škoda

„Pan ministr Kalousek působil i na ministerstvu obrany, jaktože mu na tom tolik zálěží, když se brání víc než jeho kolegyně vyžadovaná k obvinění?“ diví se Marvanová. A zdůrazňuje: „Ani jednou se pan ministr nevyjádřil k tomu, že ta letadla byla o tolik dražší než ty jiné země. Evropská komise vedla řízení s Českou republikou jen proto, že tady byl zpřísněn zákon o veřejných zakázkách, to komise zarazila, jinak by mohla klidně udělit českému státu pokutu."

Hledají v Parkanové obětního beránka? „Vždycky se objevuje dotaz, proč zrovna tento a ne všechny případy. I já to tak vnímám a je naprosto zásadní, aby policie měla vždy všechny informace. Kauza Béma a Janouška například vyšuměla, stejně jako spousta jiných věcí, přitom  ty odposlechy jsou srovnatelné s Watergate,“ je přesvědčená právnička Marvanová.

Sledovali jsme kauzu kolem Janouškových odposlechů

Podle ní je důvodem, proč po tom, co se dělo v Praze, nejdou všechny politické strany, že se mnozí lidé mohou v politických stranách obávat, zda i oni nejsou také v nějakých odposleších v šuplíku. „Tak jsou všichni politici vydíratelní a to právě občanům vadí. Ať to vyšetří skupina občanů tak, jako byla vyšetřena Watergate a Murdock,“ vyzývá Hana Marvanová.

A co na to diváci? 93 procent s ní souhlasí. A přestože Hana Marvanová jasně sdělila, že o kandidatuře na prezidentskou funkci neuvažuje, píše fanoušek Hyde Parku na Facebooku: „Jednooký mezi slepými králem, mohla by tedy být prezidentkou ČR? Myslím si, že ano.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

21:21 Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

Publicistka Karolína Stonjeková se pustila do bývalé ombudsmanky Anny Šabatové a Jakuba Patočky, vel…