Marvanová v ČT popisovala, jak to dnes chodí v justici. Bez známých tam prý nedáte ani ránu

11.02.2015 21:21

Bývalá první náměstkyně odcházející ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) Hana Marvanová popsala, s čím vším se bude muset nový ministr vypořádat. Na prvním místě bude prý třeba udržet nezávislost státních zástupců, problematiku exekucí, ale nevyhne se ani řešení problematiky "zapouzdření soudů". Justiční skupiny by neměly rozhodovat samy o sobě, naznačila.

Marvanová v ČT popisovala, jak to dnes chodí v justici. Bez známých tam prý nedáte ani ránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Advokátka Hana Marvanová bývala první náměstkyní odcházející ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), než ji nahradil Robert Pelikán, který Válkovou s vysokou pravděpodobností nahradí v čele rezortu. Ve středečním Hyde parku Marvanová vyložila svůj pohled na to, co se v rezortu spravedlnosti děje.

Spor o "čtvrtou moc ve státě“

Hned v úvodu Marvanová zdůraznila, že ministerstvo sice některé zákony zpracovávalo poměrně pomalu, ale za to nenese odpovědnost jen ministryně sama, ale i její podřízení. "Konkrétní důvody jejího odchodu by měl říct pan Babiš,“ zdůraznila. "Mělo to proběhnout důstojněji,“ pokračovala v tématu s tím, že nepochopila, proč se odchod ministryně řešil takto přes média.

Odmítla však hodnotit, zda Helena Válková byla kvalitní manažerkou, to jí zkrátka nepřísluší. Ministryni by měl hodnotit premiér či hnutí ANO, ale ne Marvanová, kterou Válková odvolala z její někdejší pozice. "Bylo by to nekorektní,“ uvedla Marvanová. Dámy se prý rozešly kvůli rozdílnosti svých názorů a ne pro nějaké manažerské problémy.

Netroufla si odhadovat ani to, jestli bude Robert Pelikán dobrým ministrem. Doposud za sebou nemá žádné politické působení, takže jeho kroky bude možné hodnotit až tehdy, když nějaké provede. Marvanová ale také zdůraznila, že se s Pelikánem rozchází v pohledu na roli státních zástupců. Zatímco Marvanová prý prosazuje jejich co největší samostatnost, Pelikán odmítá možnost, že by se snad ze státních zástupců mohla stát čtvrtá moc ve státě.

"V minulosti výkonná moc měla vliv na státní zástupce a některé kauzy se zametaly pod koberec,“ připomněla advokátka, která ale současně zdůraznila, že by žalobci měli nést větší odpovědnost za své kroky.

Po Marvanové potopa, naznačil Pelikán. Advokátka odpovídá

V nedělních Otázkách Václava Moravce Pelikán tvrdil, že přišel na rezort spravedlnosti v okamžiku, kdy byl personálně rozvrácen, a to i kvůli krokům Hany Marvanové. Ta to ale ve středečním Hyde parku razantně odmítla. Legislativní odbor ministerstva byl prý dlouhodobě oslaben, podle Marvanové možná i dlouhá léta. Ona sama prý z legislativního odboru odvolala dva vedoucí pracovníky, kteří prý odmítali "zlidštit“ exekuce. Když z rezortu ale odešla, v oblasti exekucí se už nenavazovalo na to, co s novými spolupracovníky připravila.

Justiční skupiny si chtějí rozhodovat samy o sobě, což nelze. Už vůbec ne u platů

V rezortu spravedlnosti je ale třeba vypořádat se i s dalším problémem. "Justiční skupiny si chtějí samy rozhodovat o tom, kdo přijde na jakou pozici,“ poznamenala Marvanová, proto je prý tak těžké justici otevřít s pomocí transparentních výběrových řízení. Zmínila přitom i Krajský soud v Ústí nad Labem, kde prosazovala průhledné výběrové řízení na nejvyšší funkci, ale narazila, protože si justice chtěla vybrat funkcionáře sama. O tom ale Marvanová nemluvila poprvé, zmínila to i v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

"Tady existuje zapouzdřenost justičního systému, existuje zájem neprovádět personální změny. Dnes se říká, že pokud někdo nemá známé na příslušném soudu, tak se tam jako zaměstnanec nedostane,“ prohlásila advokátka. "Je také známá věc, že jak se mezi soudce rozvrhne práce, tak pak lze podle toho kauzy i ovlivňovat,“ pokračovala. K ovlivnění tak nemusí dojít, ale může. Konkrétně se to podle advokátky ukázalo na kauze senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Rozhodující roli v tomto systému hrají předsedové krajských soudů.

Pozastavila se i nad tím, že si soudci fakticky rozhodují o navýšení svých platů, jak ukázaly poslední dny. Soudci možná dostali nižší platy, ale souviselo to s tím, že se šetřilo prakticky všude. Marvanová by proto považovala za správné, aby na sebe soudci vzali i svůj díl společenské spoluzodpovědnosti. Za úvahu by podle advokátky stála i změna zákona o platech soudců. "Oni mají vysoký plat, ale fakticky nenesou odpovědnost za svá vadná rozhodnutí. Já jsem řešila případ, kde byl zrušen původní vadný rozsudek a poškozený klient se bude domáhat náhrady škody u státu,“ poznamenala Marvanová. Nepochybil přitom stát, ale konkrétní soudce.

Exekuce a občanský zákoník

Pelikán se bude muset věnovat i problematice exekucí, kde je podle Marvanové vadný samotný zákon. Podle jejího názoru není možné zabavovat dům pro dluh ve výši pár tisíc korun.

Pár slov řekla také k novele občanského zákoníku. Některé body v něm sice kritizovala, ale teď podle jejího názoru rozhodně není čas na nějaké rozsáhlé změny. "To by vyvolalo chaos, kterému by nerozuměli právníci ani občané,“ vyjádřila svůj názor advokátka.

"Jako advokátka dvacet let vidím, jak justice nefunguje, občas proto přicházím s nápady, jak by se lidé mohli efektivněji dovolat spravedlnosti,“ prohlásila Marvanová na závěr. Vyhovuje jí v tom pozice nezávislého odborníka, takže návrat do politiky neplánuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

12:30 Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

Do nedělní Partie televize Prima zavítala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schiller…