Masa nespokojených lidí narůstá, popisuje politolog Zubov situaci v Rusku

30.12.2015 9:59

Podle ruského historika, politologa a religionisty Andreje Borisoviče Zubova musí být politické změny v Rusku výsledkem revoluce uvědomění. Alespoň to uvedl v rozhovoru pro openrussia.org, který nyní přináší český server SvobodnéFórum.cz.

Masa nespokojených lidí narůstá, popisuje politolog Zubov situaci v Rusku
Foto: Masarykova univerzita
Popisek: Andrej Zubov

Jak Zubov v rozhovoru uvádí, přestože je naše doba často přirovnávána k éře Sovětského svazu, rozdíly mezi současností a sovětskou či carskou érou jsou obrovské. 

„Nežijeme v totalitním státě, ale v autoritativním, což je mnohem mírnější forma vládnutí než za chruščovovsko-brežněvovské éry, a to nemluvím o době stalinismu nebo dokonce o carské době za Alexandra III.,“ poznamenává Zubov s tím, že proces budování nového člověka, sblížení se Západem a světem stále probíhá. 

Zásadním rozdílem oproti sovětské éře je také to, že již neexistuje železná opona. „A stále pokračující konstruktivní společenský proces obrody,“ dodal Zubov. 

Následně zmínil rozdíl mezi autoritářskou společností a totalitním režimem. „Totalitní režim nenechává člověku žádné svobodné segmenty žití. Snaží se ovládat úplně vše včetně rodinného života. Takže v našem životě stále ještě zbývá mnoho autonomních prvků. Pokud by se v naší společnosti žádné svobodné prvky nevyskytovaly, nemohlo by docházet k jejímu postupnému uzdravování ze sovětské mentality,“ dodává Zubov. Dle jeho názoru je reálná šance, že se od sovětské mentality v budoucnu zcela oprostí. 

Původní text ZDE.

A řeč přišla i na pravoslavnou církev. „Církev je samozřejmě rozdělena. Teologicky vzdělaní lidé to vždy věděli, ale pro většinu společnosti je církev jednotná – od patriarchy až po posledního ministranta. Ale není tomu tak," uvedl Zubov.

Rok 2015 podle něj začal neuvěřitelným nadšením z šíleného ruského imperialismu. „A nyní můžeme sledovat počátky sociálního protestu. Ten protest zatím nemá velkou sílu: lékaři si stěžují, že jsou fotografováni při účasti na mítincích, a nelíbí se jim to, vyvolává to v nich obavy, učitelé si stěžují na totéž. Ale masa nespokojených lidí narůstá, naposledy se přidali řidiči dálkové přepravy,“ sdělil Zubov k aktuální ruské situaci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

12:51 Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

Vy strašíte! Vy lžete! ODS chce krást! Politika SPD v praxi? Tak se podívejte! Paní poslankyně, mě u…