Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

23.12.2024 4:44 | Reportáž
autor: David Hora

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském pohraničí, jen několik dní před Vánocemi, český zákazník. Cena másla zhruba jako u nás, ovšem průměrný plat v Rakousku je více než dvojnásobný oproti ČR. Zjistili jsme i to, kolik stojí řízek v restauraci kousek od vídeňské radnice nebo za kolik si můžete dát na trhu před radnicí punč. A mluvili jsme s Češkou, která jezdí do rakouského pohraničí už osmým rokem za prací.

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“
Foto: Zuzana Bednářová
Popisek: Vánoční menu v Rakousku

Nacpaná parkoviště před supermarkety pár dní před Vánocemi? Nic takového jsme v rakouském pohraničním městečku nezaznamenali. Ocenili to zejména Češi, se kterými jsme mluvili. „Balzám na nervy,“ smál se muž středního věku, který se představil jako David. Do Freistadtu prý přijel spolu s přítelkyní z Českých Budějovic. „U nás šílenství, tady pohoda. V Čechách jsou už snad dva týdny obchody plné, narvaná parkoviště, fronty u kas, lidi mají plné vozíky. Co s tím vším budou dělat?“ pomalu se chytal za hlavu.

„Dva týdny? To přidej. Už před měsícem jsem měla o víkendu problém zaparkovat v Praze v obchodním centru,“ nebyla očividně příliš vánočně naladěná jeho přítelkyně. A dodala: „Bála jsem se, že to bude i tady, a ani si neumíte představit, jak jsem ráda, že ne,“ konečně vyloudila úsměv. Obchody, kde doslova nezakopáváte o jiné zákazníky, nadchly i nás. Šli jsme se podívat na ceny.

Máslo kolem 70 korun, ovšem průměrný plat více než dvojnásobný oproti ČR

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se Seznamem končím“. Únik dat k Pokorné a Slonkové rozpoutal bouři

20:22 „Se Seznamem končím“. Únik dat k Pokorné a Slonkové rozpoutal bouři

Bývalý starosta Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký v sobotu oznámil, že ruší svůj e-mail na Seznamu a…