Matěj Hollan: Je dobře, že přišel zákaz kouření v hospodách. Ale je nutné omezovat cigarety dál. Například...

04.06.2015 11:51

Trochu mimo pozornost veřejnosti a médií zapadla zpráva, že vláda na svém včerejším jednání odmítla zřízení fondu na financování prevence a léčby kouření. Na svém facebookovém profilu na to upozornil náměstek brněnského primátora a ekologický aktivista Matěj Hollan (Žít Brno).

Matěj Hollan: Je dobře, že přišel zákaz kouření v hospodách. Ale je nutné omezovat cigarety dál. Například...
Foto: David Daniel
Popisek: Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

Média se věnovala především tomu, že Sobotkův kabinet odsouhlasil zákaz kouření v restauracích, na diskotékách atd. Hollan přiznal, že pro zákaz kouření v hospodách by hlasoval hned. „Nebo pro zákaz točení piva tam, kde se kouří, protože dobré pivo se se zakouřeným vzduchem vylučuje,“ svěřil se na sociální síti.

Zároveň ale upozornil na to, že zákaz kouření v restauračních zařízeních souvisí se snižováním závislosti na kouření a s dopady této závislosti velmi málo.

„Nijak se neomezují distribuční místa. Nejsou zavedena další regulační opatření,“ vyčítá vládě. Za vůbec nejhorší považuje to, že vláda odmítla zřízení fondu na financování prevence a léčby kouření. „Tabákové firmy si mnou ruce. Na jejich byznys to bude mít minimální dopad,“ podotýká Hollan.

Závěrem dodal, že vládní návrh je třeba v parlamentu podpořit. Ovšem nejde o krok, který by snížil promořenost závislostí na cigaretách a z ní plynoucích dopadů.

Celý text příspěvku Matěje Hollana na sociální síti:

Pro zákaz kouření v hospodách bych hlasoval hned. Nebo pro zákaz točení piva tam, kde se kouří, protože dobré pivo se se zakouřeným vzduchem vylučuje.

Ale se snižováním závislosti na kouření a s dopady této závislosti to souvisí pramálo.

Nijak se neomezují distribuční místa. Nejsou zavedena další regulační opatření. Co je nejhorší, že Vláda odmítla zřízení fondu na financování prevence a léčby, a to ani jako vytvoření zvláštního fondu při Úřadu vlády. A to je velká škoda.

Tabákové firmy si mnou ruce. Na jejich byznys to bude mít minimální dopad. Takto je to potřeba číst - jako krok dobrým směrem, který zušlechtí žádoucím způsobem prostředí v hospodách a přičlení nás o něco blíž k civilizaci. Je potřeba to podpořit a prohlasovat. Nikoliv ale jako krok, který by snížil promořenost závislostí na cigaretách a z ní plynoucích dopadů.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…