Matematik Šmíd: Na hokeji se křičí, to je nebezpečné. Ale nejhorší jsou restaurace a kluby

25. 9. 2020 9:35

Restaurace jsou daleko větším rizikem přenosu nemoci covid-19 než fotbal a škola, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz matematik Martin Šmíd, který je hlavní autorem analýzy Centra pro modelování biologických a společenských procesů, která vypočítává účinnost jednotlivých opatření v boji s koronavirem. Její autoři označili za absurdní, že se minulý víkend v Česku konala hokejová utkání, kde bylo i 2500 lidí.

Matematik Šmíd: Na hokeji se křičí, to je nebezpečné. Ale nejhorší jsou restaurace a kluby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo v restauraci, ilustrační foto
reklama

Před středečním oznámením nových opatření jste jako autoři studie tvrdili, že je potřeba sáhnout k razantnímu omezení kontaktů, uzavření většiny škol a omezení společenského i rodinného setkávání. „Jde o omezení počtu lidí na společných akcích zejména ve vnitřních prostorách a omezení otevírací doby restaurací. Co se týče rodinných setkání, tak tam je to samozřejmě ošemetnější, protože to nejde moc vynutit nebo zakázat,“ sdělil Šmíd.

Jsme podle něj v situaci, kdy se nestíhá trasovat, a proto epidemii můžeme omezit hlavně zavedením protiepidemických opatření. V analýze také uvádí, že je absurdní, že v Praze ještě do minulého víkendu probíhaly hromadné akce ve vnitřních prostorách, jako jsou hokejová utkání, kde bylo i 2500 diváků. „Hokejová utkání jsou velké riziko. Lidé fandí a při křičení totiž ze sebe nakažení dostávají mnohem více viru,“ vysvětluje matematik.

Největší riziko však jsou uzavřené prostory, kde jsou lidé natěsnaní a kde se navzájem mísí. Navíc pokud mají něco vypito, tak se projevují uvolněněji, například tolik nemlčí. „Jednoznačně nejhorší jsou kluby v momentě, kdy je zábava takzvaně v plném proudu. Třeba takový fotbalový zápas, na kterém je výrazně omezená kapacita a kde jsou lidé disciplinovaní včetně dodržování rozestupů ve frontách, takové riziko není,“ podotkl Šmíd.

„První, co se má regulovat, jsou restaurace a kluby. Nikoliv způsobem, aby se zavřely a zkrachovaly, ale aby se tam pokud možno dodržovaly rozestupy, hygiena a aby lidé mimo svůj stůl nosili roušky,“ uvedl s tím, že stejně rizikové jsou i vnitřní volnočasové aktivity. 

A co školy? „Ty jsou rovněž nebezpečné, ale školy se do jisté míry samy trasují kvůli obavám, aby je někdo nezavřel. Velice se to tam hlídá,“ uvedl Šmíd, že u škol tedy není takový problém, že zase tak dobře nefunguje trasování, jako třeba v hospodách. Ve škole totiž vědí, kdo se s kým schází, v hospodě něco takového nefunguje. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…