Matvijenková s premiérem Nečasem jednali o české zbrojní výrobě

19.03.2013 13:18

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes ráno hovořila s českým premiérem Petrem Nečasem (ODS) mimo jiné o pokračující české výrobě vojenské techniky a zbraní s licencí z někdejšího Sovětského svazu. Po schůzce ruským médiím řekla, že taková spolupráce musí dostat "civilizovaný rámec". Podle Nečase se Praha nevyhýbá expertním jednáním o této problematice.

Matvijenková s premiérem Nečasem jednali o české zbrojní výrobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu mimo jiné byl i výběr strategického investora do společnosti České aerolinie a.s.

Rusové svou představu podoby dokumentů, které by měly právní stav upravit, předali loni v listopadu na jednání mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. "Česká strana tyto dokumenty pozorně studuje," dodal premiér na tiskové konferenci ODS ve Sněmovně.

Česká armáda využívá vrtulníky Mi-17 a Mi-24 a jejich verze, které jsou původně sovětské výroby. V rámci NATO se ČR chystá spustit vrtulníkové centrum, stroje je ČR schopna spojencům také opravovat. Modernizovány a opraveny českými podniky byly nedávno například vrtulníky pro afghánské letectvo.

Matvijenková zdůraznila, že chápe český zájem o vybudování střediska pro modernizaci a opravy ruských vrtulníků. "Podporujeme takovou spolupráci s podmínkou, že se naše součinnost dostane do civilizovaného rámce," citovala ji agentura ITAR-TASS.

Civilizovaný rámec spolupráce

"Vyjádřila jsem lítost, že se za poměrně dlouhou dobu nepodařilo podepsat smlouvu, která by České republice ukládala zastavit výrobu vojenské techniky a zbraní s licencí z bývalého Sovětského svazu. Doufáme, že se vzájemně výhodné řešení podaří co nejdřív najít a spolupráce se dostane do civilizovaného rámce," dodala Matvijenková. Nečas podle ní s takovým přístupem souhlasil a řekl, že k dopracování návrhu se experti sejdou v nejbližší době.

Český úřad vlády se ve vyjádření ke schůzce omezil na prohlášení, že premiér a předsedkyně horní komory ruského parlamentu jednali o rozvoji česko-ruské spolupráce nejen na vládní, ale také na parlamentní úrovni. Předseda vlády prý ocenil dynamiku růstu hospodářských vztahů obou zemí a rozrůstající se počet společných investičních projektů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…