Matvijenková s premiérem Nečasem jednali o české zbrojní výrobě

19.03.2013 13:18 | Zprávy
autor: adr, čtk

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes ráno hovořila s českým premiérem Petrem Nečasem (ODS) mimo jiné o pokračující české výrobě vojenské techniky a zbraní s licencí z někdejšího Sovětského svazu. Po schůzce ruským médiím řekla, že taková spolupráce musí dostat "civilizovaný rámec". Podle Nečase se Praha nevyhýbá expertním jednáním o této problematice.

Matvijenková s premiérem Nečasem jednali o české zbrojní výrobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu mimo jiné byl i výběr strategického investora do společnosti České aerolinie a.s.

Rusové svou představu podoby dokumentů, které by měly právní stav upravit, předali loni v listopadu na jednání mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. "Česká strana tyto dokumenty pozorně studuje," dodal premiér na tiskové konferenci ODS ve Sněmovně.

Česká armáda využívá vrtulníky Mi-17 a Mi-24 a jejich verze, které jsou původně sovětské výroby. V rámci NATO se ČR chystá spustit vrtulníkové centrum, stroje je ČR schopna spojencům také opravovat. Modernizovány a opraveny českými podniky byly nedávno například vrtulníky pro afghánské letectvo.

Matvijenková zdůraznila, že chápe český zájem o vybudování střediska pro modernizaci a opravy ruských vrtulníků. "Podporujeme takovou spolupráci s podmínkou, že se naše součinnost dostane do civilizovaného rámce," citovala ji agentura ITAR-TASS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…