Medailový ceremoniál očima Jana Rejžka: Kdo převezme ocenění od proruského prasete, sám se jím stává

29.10.2014 17:06

Známý filmový a hudební publicista Jan Rejžek dnes na svém účtu na Twitteru okomentoval včerejší předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Poněkud jedovatě se vyjádřil o dvou oceněných filmařích - režiséru Filipu Renčovi a režiséru Robertu Sedláčkovi.

Medailový ceremoniál očima Jana Rejžka: Kdo převezme ocenění od proruského prasete, sám se jím stává
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jan Rejžek

Druhý jmenovaný vzbudil rozruch tím, že se na slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání, které probíhalo na státní svátek 28. října večer ve Vladislavském sále Pražského hradu, nedostavil v obleku či uniformě jako ostatní pozvaní mužského pohlaví, ale ve fleecové mikině.

Rejžek označil prezidenta za „proruského vepře"

Rejžek na Twitteru zveřejnil svoji „blahopřejnou“ esemesku, kterou Sedláčkovi zaslal: „Kdo přebírá z rukou proruského vepře medaili, sám je jím stává. Bez úcty..."

Rýpnul si i do oceněného Filipa Renče. „Já věděl, že to Filip Renč daleko dotáhne, už když hrál ve třinácti letech ve filmu Julka Fučíka,“ připomněl nesmlouvavý kritik Rejžek Renčovy umělecké začátky.

Oba filmaři svými díly Zemanovi pomohli

Na Zemanovu hlavu se snesla kritika od části politiků i novinářů za to, že prezident při udělení ocenění zmíněným tvůrcům nepostupoval objektivně. Oba totiž svou tvorbou Zemana podpořili. Renč mu natočil předvolební klip do prezidentské kampaně. „Filip Renč vykreslil Miloše Zemana jako člověka, který hladí stromy, tmu zahání zapálenou svíčkou a z křesla rozjímá nad budoucností ve společnosti své mladé dcery Kateřiny. Za řemeslné dílo, které bylo pro Zemana jedním ze stupňů cesty na Hrad, dostal tehdy Renč 50 tisíc korun. Nyní k tomu má i medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění),“ uvedl server Echo24.cz.

Sedláček zase natočil o Zemanovi dokument v době, kdy tehdejší expremiér žil na Vysočině jako běžný penzista. Dílo bylo pojmenováno „Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny“ a odvysílala jej i Česká televize. Podle serveru Echo24.cz se Sedláček se Zemanem během natáčení sblížili. Také Sedláček obdržel včera na Hradě ze Zemanových rukou medaili Za zásluhy I. stupně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

7:56 ČT vrší lži. Pouhá hra na nestrannost. A nebojí se to říci čím dál více lidí, ukazuje Petr Žantovský. I na Kavčích horách už si to nejspíš uvědomili...

TÝDEN V MÉDIÍCH Koncesionářský poplatek je daň uvalená na všechny bez ohledu na to, zda se dívají, n…