Média situaci Romů mohou ještě zhoršit, varují experti. Nebavte se s populisty

27. 8. 2011 19:27

S druhou polovinou srpna skončila v médiích „okurková sezóna". Postaraly se o to události v regionu Šluknovkého výběžku. Média upnula události k tamní dramatické situaci. Podle mediálních expertů by však měla být opatrná, mohou svým počínáním již tak napjatý stav ještě více vyhrotit.

Média situaci Romů mohou ještě zhoršit, varují experti. Nebavte se s populisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rom v Poschlé
reklama

Média nemohou ignorovat excesy, nepokoje a celou řadu problémů, které se na Šluknovsku dějí. Měla by se jim však věnovat pečlivě a opatrně, soudí mediální odborník Karel Hvížďala. „Pokud se drží věcné situace, tak je správné, že o problémech na Šluknovsku informují, jakmile však nechají vstoupit na své stránky a obrazovky vášně, tak je to problém," soudí pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Sledujeme téma Romové a Romové v Novém Boru a Romové v Rumburku

I další mediální odborník, profesor Jan Jirák z Fakulty sociálních věd UK, si myslí, že média situaci na Šluknovsku vyhrocují. Kritizuje především televizní stanice.

„Způsob, jaký televize zvolila pro popis situace na Šluknovsku, přispívá k dramatizaci střetů. Živé vstupy z pochodů různých skupin pomáhají těmto skupinám v orientaci v prostoru a čase. Zároveň jim to umožní i vyniknout a zařadit se," neskrývá pro ParlamentníListy.cz rozčarování nad mediálním zpracováním situace ve Šluknovském výběžku Jirák.

Jirák k populistům: když nemají slušné vychování, nebavte se s nimi

Společně s těmito dramatizujícími popisy událostí přitom přicházejí i silná prohlášení různých politických osobností, jako bylo například nedávné vyjádření senátora Jaroslava Doubravy, že je třeba „na cikány poslat armádu".

K věci:
Odvážní politici: Útok na Roma je rasismus, Rom s mačetou rasista není
Armádu na Cikány, řekl senátor. Komunistický rasisto, křičí Romové
Na Cikány armádu, vyzval senátor. Neberte jim dávky, žádá Pehe

Pro Karla Hvížďalu je to především špatnou známkou pro politika, který takováto vyjádření vypouští na veřejnost. „Jedná se o čirý populismus, v případě senátora Doubravy to jsou slova, která používají čtvrté cenové skupiny. To není malý počet lidí a politici, co sází na populismus, věří, že mohou s podobnými prohlášeními právě 4. cenovou skupinu oslovit."

Jan Jirák jde dokonce ještě dál. „Říká se mi to snadno, protože nejsem novinář. Ale když někdo nemá slušné vychování, tak se s ním nebavím," naznačuje, že novináři by populistickým politikům neměli dávat takový prostor. Média by se podle Jiráka měla snažit převést konflikt na Šluknovsku do maximálně racionální polohy. „Měla by se snažit využívat expertů, kteří se tematice věnují, a měla by se snažit situaci vysvětlit, ne vyhrotit," přeje si Jirák.

Profesor mediálních studií pro ParlamentníListy.cz uzavírá: „Tím rozhodně nechci tvrdit, že by média měla obhajovat excesy nebo že by měla nad situací přivírat oči. Měla by se však řídit heslem padni, komu padni a důsledně vysvětlovat konflikt jako sociální pro ty z nás, kteří nejsme jeho účastníci, ale kteří ho pozorujeme."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Matěj Pálka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naši herci? Hrůza. Co leze z těch škol... Slavný Čech o umělcích

7:17 Naši herci? Hrůza. Co leze z těch škol... Slavný Čech o umělcích

Český film nevzkvétá. Nejsou herci, nejsou režiséři a z filmů nic nevybočuje z průměru. Kdo může za …