Medvídek s helmou? Prkotina. Lipavský prý předvedl jiný, opravdu velký přešlap

12.2.2022 9:38 dop.

Pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský vyvolal značnou pozornost, když se nechal vyfotit s armádní přilbou na hlavě. Na jeho konto padla spousta vtipů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře to však byla prkotina. V souvislosti s cestou na Ukrajinu se podle Koláře Lipavský dopustil jiného, opravdu velkého přešlapu.

Medvídek s helmou? Prkotina. Lipavský prý předvedl jiný, opravdu velký přešlap
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině

Ministr zahraničí vlády Petra Fialy (ODS) Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru pro agenturu Reuters poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin ukázal Evropě, že ta se obejde bez ruského plynu. A právě toto prohlášení je podle komentátora Petra Koláře obrovským přešlapem českého ministra zahraničí.  To, že se nechal vyfotit v neprůstřelné vestě a s přilbou na hlavě, aby podpořil Ukrajinu ve stávajících velmi napjatých vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou, je proti tomu bezvýznamná hloupost.

„Nechá se tam vyfotit jako medvídek v neprůstřelné vestě s helmou vysoko nad čelem. Jasně, je to úplná prkotina. Ale sociální sítě a diskutéři v hospodách dostali novou ‚potravu‘. Nemluvě pak o skutečném skandálu, kdy ministr Lipavský mýrnix týrnix prohlásí, že se obejdeme bez plynu z Ruska, nad čímž si odborníci klepou na čelo,“ napsal Kolář v MF Dnes.

Sobotní Lidové noviny popsaly, proč se Lipavský mýlí.

Anketa

Je dnešní situace Ukrajiny stejná jako situace Československa roku 1938?

hlasovalo: 48468 lidí
Skutečností je, že evropské státy jsou největším odběratelem ruského plynu. Dlouhodobě by se Evropa bez ruského plynu neobešla. V dnešní situaci ne. „Diskutovat lze jen o tom, kolik dní či týdnů by to Evropa vydržela,“ soudí například energetický expert poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

Rusko by se zase neobešlo bez dodávek ropy a plynu do Evropy. Státní rozpočet ruské federace je na těchto dodávkách životně závislý. Je tedy jasné, že dnes se EU a Rusko potřebují, pokud jde o energetiku. EU dováží přes 90 procent plynu, který spotřebuje. Přibližně třetina tohoto dovozu pochází z Ruska.

Tuto třetinu by nebylo možné nahradit ani dovozem zkapalněného zemního plynu z USA, z Kataru a z dalších zemí, protože tankery, které tento pln rozvážejí, jsou už tak dost vytížené, a pokud by vůbec zvládly do EU dodat nějaký kapalný plyn navíc, podle Gavora by to bylo jen asi 20 miliard kubíků plynu. EU přitom od Ruska získává asi 170 miliard kubíků.

„Kapacity pro export LNG má řada zemí už poměrně zaplněné. Do Evropy by se nadto mohlo dostat dle mého zhruba 20 miliard kubíků. To je až příliš malá částka v porovnání s hypotetickým výpadkem z Ruska. Ani případné navýšení dodávek plynovodem například z Norska by zdaleka nestačilo,“ poznamenal Gavor.

Zkapalněný zemní plyn je navíc o poznání dražší, než plyn putující po souši v plynovodech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…