Měl by ministr Herman opustit vládu? Odpovídá Kmoníček z Hradu

19.10.2016 22:43

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se ve středečních Událostech, komentářích České televize přeli o symbolický smysl setkání lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Řeč přišla i na Rusko, ale Kmoníček napřed odpovídal na otázku, zda by měl Herman zmizet z vlády.

Měl by ministr Herman opustit vládu? Odpovídá Kmoníček z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA

„To by byl vnitropolitický komentář, který šéfovi zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky nepřísluší. I kdybych na to měl názor jakýkoli, tak to ze mě nevypáčíte. Pan Ovčáček komentuje vnitropolitickou situaci, já komentuji zahraničněpolitickou situaci,“ zdůrazňoval Kmoníček.

Lidovec Jan Bartošek Ovčáčkovu kritiku důrazně odmítl a Marek Ženíšek si ještě přisadil „Ono nemá moc smysl to komentovat, tyto výroky, protože my až teď zjišťujeme, jak to může vypadat, když se prezident jede učit o stabilizaci společnosti do Číny. Může to vypadat i tak, že ministr bude po setkání s duchovním vyzván k rezignaci,“ kroutil hlavou Ženíšek.

Bartoškovi se zdá zvláštní, když se mocnost jako Čína obává návštěvy duchovního vůdce v České republice, když vezmeme v potaz, že dalajláma nemá k dispozici jediného vojáka. Tento postoj se Bartoškovi zdá absurdní.

Ženíšek se posléze ptal, čeho se vlastně týká česko-čínské strategické partnerství, pod které se podepsali jak český, tak čínský prezident. „Víte, to je jednoduché, k tomu se používá tzv. internet, kde si to můžete najít, ale já vám ten text rád zašlu,“ sdělil Kmoníček Ženíškovi. Ministr Herman se měl podle Ženíška setkat někde za rohem a nikoli na půdě ministerstva. V tom prý Zemanův podřízený vidí jako diplomat problém.

Bartošek se bránil, že se na půdě Ministerstva kultury neřešila jednota Číny. Prozradil navíc, že se k němu na čtvrtek ohlásila čínská velvyslankyně a on jí rád zodpoví všechny otázky, které paní velvyslankyně položí, stejně jako rád odpovídal na dotazy Jeho Svatosti dalajlámy. „Jsem rád, žijeme ve svobodné zemi a mohu se takto zachovat,“ pochvaloval si Bartošek.

„Já se s dalajlámou velmi dobře znám, velmi si ho vážím, jsem s ním v pravidelném kontaktu, ale tento kontakt provedu tak, že z toho nebudu dělat vnitropolitickou otázku,“ zdůraznil. Po chvilce doplnil, že autoritativní režimy v Číně či v Rusku mají proti západním státům jednu výhodu v rozhodování. Nemají demokracii. My jsme si řekli, že chceme demokracii, tak ji máme i s její svobodou, Čína a Rusko se svobody do značné míry vzdaly, aby se mohly chovat akčněji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina

14:06 Moudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina

Lidé si na internetu posílají básničku o disidentovi bývalého režimu, Michaelovi Kocábovi. Reagují t…