Menšinový akcionář vepřína v Letech chystá žalobu

04.12.2017 14:20

Právní zástupce Petra Vrby, jednoho minoritního akcionáře firmy Agpi, jež vlastní vepřín v Letech na Písecku, podá pravděpodobně do 30 dní žalobu proti dnešnímu usnesení valné hromady firmy. Kritizuje, že představenstvo Agpi hospodaří neprůhledně. ČTK to dnes řekl Vrbův právník Jan Válek.

Menšinový akcionář vepřína v Letech chystá žalobu
Foto: David Hora
Popisek: Demonstrace za zbourání vepřínu v Letech.

Místopředseda představenstva Agpi Jan Čech ČTK řekl, že jde o tlak a že Vrba chtěl po firmě před deseti lety, aby mu vyplácela soukromou dividendu.

Akcionáři společnosti Agpi dnes na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Peníze od státu, 450,8 milionu Kč, by měla firma dostat do konce dubna 2018. Areál stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy.

Žalobu chce Válek podat začátkem ledna 2018. „Cílem je jednoznačně to, aby představenstvo hospodařilo transparentně, aby s akcionáři sdílelo informace, co prodává, jak prodává, jak naloží s finančními prostředky. Aby se ta situace neopakovala jako posledních deset let, že představenstvo vytváří ztrátu přes sto milionů, a peníze, které získá za prodej vepřína, prohospodaří v dalších letech,“ řekl Válek. Žalobou ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích již napadl usnesení valné hromady z července, které schvalovalo převod provozu Lety.

Kroky advokáta označil místopředseda Agpi za tlak. „Koupil akcie v exekuci, víme částku, za kterou to koupil, bylo to za nula nula nic. Před deseti lety po nás chtěl, abychom mu vypláceli na úkor ostatních akcionářů soukromou dividendu. Je to tlak, on z toho pořád něco chce, ale když to neprodáme, tak z toho nic mít nebude. Nikdo se k němu (dnes na valné hromadě) nepřidal, další akcionáři nemají podobné myšlenky,“ řekl Čech.

Zaznívají prý rozporuplné informace

Informace představenstva, jež padly na dnešní valné hromadě, označil Válek za rozporuplné. Firma si podle něj na jednu stranu stěžuje, že výroba vepřového je ztrátová. „Na druhou se netají tím, že zase chtějí postavit nový vepřín a zřejmě nově tam hospodařit se ztrátou,“ řekl Válek.

Čech dnes ČTK řekl, že Vrba navštívil vedení Agpi asi před deseti lety poté, co koupil její akcie. Poukazoval prý na to, že společnost nevyplácí dividendy, a chtěl, aby se mu investice vrátila. „Požadoval na nás paušální platbu,“ řekl Čech. Podle Čecha nabízel, že mohou výhodně obchodovat, nebo že mu bude Agpi vyplácet určitou částku, nebo mu dá k dispozici „určité prostředky“. Agpi na žádnou z možností nepřistoupilo.

Usnesení dnešní valné hromady Válek pravděpodobně napadne žalobou. Není spokojen, jak byla akcionářům představena kupní cena, ani se způsobem, jak představenstvo svolává valné hromady. „Tradičně přes kvalifikované akcionáře, což je společnost, kterou ovládá představenstvo (valnou hromadu svolal Agropodnik Tábor). Je to jenom zástěrka k tomu, aby nemuseli dodržet třicetidenní zákonnou lhůtu ke svolání valné hromady a neumožnili uplatnit protinávrh, který musíte podat v deseti dnech před konáním valné hromady. Celé je to jenom účelový krok,“ řekl Válek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…