Merkel nechce řešení ukrajinské krize, které by škodilo Rusku

24.08.2014 19:10

Německá kancléřka Angela Merkel nechce, aby řešení ukrajinského konfliktu poškodilo Rusko. Zároveň neočekává, že plánované setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v úterý v Minsku přinese již nějaký průlom v krizi. Merkel se tak vyjádřila v dnešním rozhovoru na německé televizní stanici ARD.

Merkel nechce řešení ukrajinské krize, které by škodilo Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

„Je zapotřebí vzájemně na sebe mluvit. Možné je pouze politické řešení, vojenské řešení konfliktu nemůže nic přinést," podotkla kancléřka, která v sobotu navštívila Kyjev, což některá média interpretovala jako podporu tamějšímu vedení.

Podle agentury DPA Merkel vyzvala také ukrajinskou vládu, aby se pustila do decentralizace státu a přenosů větších pravomocí na regiony. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel se v sobotu vyslovil pro federalizaci Ukrajiny jako jediné schůdné cestě k zachování jednoty země. Podle agentury AFP to ale Kyjev kategoricky odmítá.

Usilujte o příměří, vyzvala Ukrajinu i Rusko kancléřka

Merkel také podotkla, že by Evropská unie nepovažovala za důvod ke konfliktu, pokud by se Ukrajina zapojila do Euroasijské hospodářské unie (EAHU), kterou založilo Rusko společně s Běloruskem a Kazachstánem. Evropa si podle kancléřky přeje dobré vztahy s Ruskem.

V sobotu Merkel vybídla Kyjev a Moskvu, aby se zasadily o nastolení příměří. Nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem.

Kancléřka přislíbila zhruba půl miliardy eur (skoro 14 miliard Kč) v rámci mezinárodní pomoci při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

9:49 Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

Americký tvůrce komiksů, hlasitý liberální volič, ale také scenárista a televizní producent Gerard F…