Merkelová a Putin se sblížili. A může za to Trump, píšou v Británii

20.05.2018 8:58

Donedávna se zdálo, že německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin si nemohou být politicky víc vzdáleni. Merkelová donedávna o Putinovi tvrdila, že názorově žije na jiné planetě. Neshodnou se v pohledu na ukrajinskou krizi, na řešení sporu o Krym, v pohledu na kauzu Skripala a na další problémy. Teď se však zdá, že se oba politici navzájem přece jen sblížili. A může za to 45. prezident USA Donald Trump.

Merkelová a Putin se sblížili. A může za to Trump, píšou v Británii
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Na celé řadě témat se Německo a Rusko neshodnou. Kancléřka Merkelová se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rozchází v pohlednu na anexi ukrajinského Krymu ruskou armádou, na činnost hackerů i na dění na východě Ukrajiny a na otravu bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala na britské půdě.

Server britského deníku The Independent však poznamenává, že přece jen existuje jedno téma, v němž Putin s Merkelovou nalézá společnou řeč. Jde o otázku rušení dohody s Íránem. Schůzka v ruském Soči ukázala, že podle Putina a Merkelové by měla být íránská jaderná dohoda se Západem udržena při životě. Prezident USA Donald Trump se naopak netají tím, že dohodu považuje za špatnou a zruší ji. Merkelová se s Putinem shoduje v tom, že Trumpův záměr není z nejlepších.

Rusko dlouhodobě platí za spojence Íránu. Putin navíc chápe debaty o íránské jaderné dohodě jako příležitost dostat svou zemi z mezinárodní izolace, do které se Rusko dostalo kvůli ukrajinské krizi. Spor o íránskou jadernou dohodu dal ovšem jistý prostor i Merkelové. Německá kancléřka mohla jasně předvést, že v zahraničněpolitických otázkách Německo postupuje nezávisle na USA.

Merkelová se s Putinem shodla na tom, že jejich názory se sice rozcházejí, ale že musí spolu debatovat. Putin německou kancléřku ujistil, že Rusko bude i nadále do západní Evropy posílat plyn. Přes Ukrajinu. „Nechtějí s námi rozvíjet vztahy, ale o naše peníze stojí,“ poznamenal na tiskové konferenci Putin na adresu Ukrajiny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…