Merkelová pod tlakem: Zavřela Německo pozdě! zní

17.12.2020 12:26

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová čelí kritice za to, že údajně nezvládá koronavirovou krizi. Představitelka ekonomicky nejsilnějšího státu Evropy vyhlásila kompletní lockdown až do ledna. „Podcenili jsme tento virus,“ prohlásil premiér Saska. „Situace se vymkla kontrole,“ myslí si bavorský spojenec Merkelové. Problémy jsou i s vakcínou. Prý bude těžké vysvětlovat, proč bude v Německu vyvíjená vakcína použita nejdříve v jiných státech.

Merkelová pod tlakem: Zavřela Německo pozdě! zní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21125 lidí

Zpravodajská agentura Reuters zveřejnila článek o německé kancléřce Angele Merkelové, která vyzvala veřejnost ke zmenšení sociálních kontaktů kvůli nárůstu onemocnění koronaviru. Devátého prosince promluvila v Bundestagu. „Chci říci toto: Pokud budeme mít o Vánocích příliš mnoho kontaktů a poté se ukáže, že to byly poslední Vánoce s prarodiči, pak se to opravdu pokazí a neměli bychom to pokazit!“ pověděla.

Během projevu projevila emoce, což je prý u ní neobvyklé. Dle Reuters to lze považovat za znak netrpělivosti s výzvami a kritikou, kterým čelí, když se snaží kormidlovat největší evropskou ekonomiku skrz druhou vlnu koronaviru. Za to, jak zvládla první vlnu, tak jí bylo tleskáno. „Rychle zamkla Německo a poté mírnila restrikce dříve než v jiných zemích, což zmírnilo ekonomickou bolest,“ psal Reuters.

Celý článek ZDE:

Její vláda však opět čelí nárůstu výskytu čínské nemoci a ačkoliv je na tom Německo lépe, jak ostatní země, tak kancléřku zatěžuje politický systém, který je postaven na konsenzu. „Po měsících varování ze strany virologů o hrozícím nárůstu, Německo přešlo do kompletního lockdownu od středy, který bude trvat do desátého ledna,“ psalo Reuters. V naší sousední zemi zemřelo kvůli koronaviru 952 lidí a jde o nejvyšší denní nárůst úmrtí.

Konzervativní spojenec Angely Merkelové z Bavorska Markus Soeder (Bavorský ministerský předseda) tvrdí, že situace se vymkla kontrole a magazín Der Spiegel hovoří o strategii kancléřky jako o zimním selhání. „Hořkou pravdou je to, že Německo se musí zavírat nejen kvůli koroně, ale také kvůli politickému zacházení s koronou,“ napsal nejprodávanější deník Bild.

Merkelová není kritizována pouze za to, že nezvládla řešit koronavirus, ale i za vakcínu. Ta je sice vyvíjena americkou firmou Pfizer, ale zároveň německou společností BioNTech. „Německo ztratilo vakcínou pět týdnů. To stojí mnoho životů,“ pověděl Karl Lauterbach, epidemiolog a zákonodárce, z koaličního partnera Merkelové, Sociálních demokratů. Ministr zdravotnictví Jens Spahn měl být zesměšňován, když na začátku listopadu tvrdil, že bude těžké vysvětlit, pokud bude vakcína vyvíjena v Německu, použita někde jinde dříve.

„Podcenili jsme tento virus,“ prohlásil premiér Saska Michael Kretschmer, který v říjnu varoval proti covid hysterii, ale nakonec zavedl lockdown na úrovni Saska dříve, než byl vyhlášen lockdown v celém Německu.

Anketa

Bojíte se, že zemřete na covid-19?

18%
82%
hlasovalo: 7962 lidí

Dle průzkumů dokonce 81 % Němců lituje toho, že na posledních opatřeních nebyla shoda dříve. „Pouze 42 % dotázaných si myslelo, že spolupráce na pandemii mezi ústřední vládou a 16 německými spolkovými zeměmi byla dobrá,“ dodal Reuters.

I přese všechnu kritiku však zůstává Angela Merkelová nejpopulárnější německou političkou. Zároveň v porovnání s ostatními zeměmi je na tom Německo relativně dobře a hlásí méně úmrtí jak Francie, Británie, Itálie či Španělsko. „Nejnovější údaje Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí uvádějí statistiky úmrtí na covid-19: v Německu 6,9 na 100 000 lidí za posledních 14 dní, ve srovnání s 8,3 ve Francii a 8,9 v Británii či dále ve srovnání s 15,4 v Polsku a 23,6 v Maďarsku,“ dodala tisková agentura.

Merkelová může zavést omezení proti šíření koronaviru pouze se souhlasem 16 předsedů spolkových států, kteří často její návrhy zmírnili a zanechali spíše spletitý soubor doporučení, která nelze prosadit, než pravidla. Vláda již v listopadu uzavřela bary a restaurace, školy však zůstaly otevřené. To se ovšem ukázalo jako méně efektivní, než se čekalo. „Nutnost (nového lockdownu) je dána skutečností, že opatření, která jsme zahájili 2. listopadu, nebyla dostatečná,“ uvedla v neděli Merkelová, když oznámila nový lockdown a dodala, že je naléhavě nutné jednat.

Němečtí experti tvrdí, že relativní úspěch během první vlny pandemie přispěl k současným problémům tím, že povzbudil uspokojení mezi lidmi, kteří se chtěli vrátit do práce a vyvolal ve společnosti opozici vůči novým restrikcím. „Rozhodnutí soudu, které zrušilo omezení od uzavření místních barů po zákaz demonstrací, také utlumilo horlivost pro politické kroky a vláda čelila odporu vůči uzavření podniků,“ dodal Reuters.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…