Merkelová poděkovala Maďarsku za jeho přínos k německé jednotě

17.08.2019 12:25

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ve videu zveřejněném na stránkách spolkové vlády poděkovala Maďarsku za jeho přínos ke sjednocení Německa. Připomněla v něm také, že k tomu přispěly i činy lidí v Polsku a v Československu, uvedla ČTK.

Merkelová poděkovala Maďarsku za jeho přínos k německé jednotě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Merkelová se společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v pondělí zúčastní nedaleko města Šoproň oslav 30. výročí takzvaného panevropského pikniku.

Maďarské komunistické úřady 19. srpna 1989 krátce otevřely hranici s Rakouskem kvůli pikniku, který v oblasti Šoproně uspořádala občanská hnutí z obou zemí. Toho využilo asi 700 občanů tehdejší Německé demokratické republiky k odchodu do Rakouska.

„Tím Maďarsko přispělo k tomu, že se mohl stát zázrak německého sjednocení,“ řekla Merkelová v prohlášení. „Když myslíme na tento den, jsme si také vědomi toho, že činnost lidí ve východní Evropě, například z Polska nebo z Československa, vedla k tomu, aby se události mohly takto vyvíjet,“ uvedla také kancléřka, která sama žila ve východním Německu.

Agentura DPA připomíná, že Německo je sice Maďarsku za jeho vstřícný krok z roku 1989 vděčné, jeho vztahy k Budapešti však od nástupu národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána v roce 2010 ochladly. Jeho kritici ho obviňují z porušování principů demokracie a právního státu, vytýkají mu i příklon k autoritářským zemím, jako jsou Rusko a Čína. Orbán také prosazuje tvrdou protiimigrační politiku.

Maďarský opoziční list Népszava dnes napsal, že pondělní oslavy 30. výročí panevropského pikniku budou neobvyklou podívanou. „Angela Merkelová, nejdůležitější osobnost utváření evropské jednoty, bude stát vedle Viktora Orbána, který patří k hlavním bojovníkům proti této jednotě. Vedle Orbána, který se jako doma cítí spíše v jakémkoliv asijském městě než v Evropě,“ napsal tento deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

10:46 Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

Zapomeňte na NATO. Válka bude jinde, píše někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta,…